Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia "Tarczy Solidarnościowej". Ma ona pomóc Polakom "przejść przez ten trudny czas".
Jednym z założeń programu jest gwarantowana cena energii: 2000 kWh w gwarantowanej cenie z 2022 roku w przyszłym roku; wyższy poziom 2600 kWh dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny, rolników, rodzin z osobami niepełnosprawnymi.
Na dodatkową obniżkę mają liczyć rodziny, które świadomie zmniejszą zużycie energii. Ograniczenie zużycia energii o 10% w przyszłym roku będzie wiązało się z dodatkowym rabatem o 10% całego rachunku za prąd, który będzie wykorzystany w przyszłym roku.
W ramach "tarczy solidarnościowej" ma zostać wprowadzony dodatek energetyczny dla gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną. Projekt zawiera też rozwiązania dla przedsiębiorstw energochłonnych.
Oszczędzać będą też urzędnicy. Administracja rządowa i samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10% już od 1 października.
Premier poinformował również, że od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieć możliwość bezpośredniego podłączenia źródła odnawialnego do sieci - bez biurokracji.
Oszczędzać mają też spółki skarbu państwa - ekstra premie nie będą mogły być wypłacane. Premier zapowiedział wprowadzenie odpowiednich regulacji, które mają to sankcjonować w "sposób adekwatny".
zdj. KPRM