Most na rzece Łomżyczka, w ciągu ul. Wojska Polskiego zostanie gruntownie rozbudowany dzięki dofinansowaniu ponad 3,8 mln zł z rezerwy subwencji ogólnej na 2025 rok, przyznanej przez Ministerstwo Infrastruktury. Już w przyszłym tygodniu miasto ogłosi przetarg na tę inwestycję, która, choć wiązać się będzie z czasowym zamknięciem jednej z głównych arterii, przyniesie mieszkańcom szerszy i efektownie podświetlony most.
We wtorkowy poranek na miejscu planowanej inwestycji odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz miasta oraz parlamentarzystów.
– Niezwykle ważna inwestycja, o którą staraliśmy się już dużo wcześniej. Mieszkańcy Łomży alarmowali o problemach związanych, chociażby z bezpieczeństwem w tym miejscu. Są między innymi nasze wysiłki zmierzające do tego, żeby pozyskać środki - mówił prezydent. - Warto podkreślić też, że Miasto Łomża już od 2018 roku pozyskuje środki na realizację ulicy Wojska Polskiego w sumie 11 milionów złotych i staramy się tę ulicę realizować właśnie etapami – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dziękując parlamentarzystom za wsparcie.
Reklama
Poseł RP Alicja Łepkowska-Gołaś podkreśliła, że to ważna inwestycja zarówno dla bezpieczeństwa, jak i budżetu miasta.
- Wszyscy pamiętamy, dlaczego ta ul. Wojska Polskiego została zdegradowana. Do wybudowania obwodnicy duży ruch tutaj tędy przebiegał i bardzo nam zależy na tym, żeby przywrócić jakość tej nawierzchni na tej drodze - mówiła poseł RP Alicja Łepkowska-Gołaś. - Remont tego odcinka to nie tylko poprawa bezpieczeństwa, ale kolejna inwestycja w infrastrukturę łomżyńską, kolejne pieniądze, które odciążą budżet miasta oraz dowód na dobrą współpracę rządu z samorządem - dodała, dziękując wszystkim zaangażowanym w to zadanie.
Reklama
Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski zwrócił uwagę na zakres planowanych prac.
- Przebudowa mostu, oświetlenie dodatkowe, ścieżka rowerowa, przebudowa chodników, wjazdów na posesje To wszystko jest bardzo ważne, to zresztą najlepiej tutaj widać, że jest przewężenie, a dzięki tej inwestycji temu remontowi będzie poprawione to bezpieczeństwo. Dziękuję też pani poseł, bo faktycznie spotykaliśmy się w tej sprawie, byliśmy w Ministerstwie Infrastruktury, rozmawialiśmy zarówno z panem ministrem Dariuszem Klimczakiem, jak i z panem ministrem Bukowcem. No i udało się tę inwestycję uznać za ważną, potrzebną, która będzie realizowana.
Reklama
Głos zabrał również przewodniczący Rady Miejskiej Łomży, Wiesław Grzymała. Zaznaczył, że w miastach takich jak Łomża brakuje środków na tego typu projekty.
– Przypomnę, że w poprzednich latach z zarządów Prawa i Sprawiedliwości tych środków było o wiele, wiele więcej. Przy okazji jest, chcę zwrócić uwagę na most Piątnicki, który jest w stanie złym. A dla bezpieczeństwa, oprócz obwodnicy, również taka przeprawa jest, jest potrzebna. Także panie ministrze, panie, pani poseł, jako samorząd miasta Łomża prosimy o więcej - nie omieszkał dodać Grzymała (PiS).
Reklama
Zastępca prezydenta Piotr Serdyński poinformował, że most zostanie poszerzony o ponad 2,5 metra, co umożliwi budowę ścieżki rowerowej i chodnika.
– Dzięki temu będzie mogła tu się zmieścić również ścieżka rowerowa, chodnik. Ten ta przeprawa będzie również atrakcyjna wizualnie dzięki iluminacji świetlnej. Będzie też tutaj uregulowane brzeg rzeczki Łomżyczka. Dlatego ta inwestycja jest niezwykle ważna. Chcielibyśmy ją dokończyć do końca tego roku. Natomiast też chcę państwa mieszkańców Łomży poinformować, że będzie to się wiązało z utrudnieniami. Ten most będzie musiał być rozebrany, a w związku z tym ruch będzie na tym odcinku całkowicie wyłączony na czas realizacji tej inwestycji - mówił zastępca prezydenta Łomży Piotr Serdyński.
Reklama
Przetarg na realizację inwestycji ma zostać ogłoszony jeszcze w czerwcu. Zakończenie prac planowane jest na grudzień 2025 roku. Projekt obejmuje m.in.: poszerzenie północnej strony mostu o 2,64 m, przebudowę dojazdów do mostu, budowę zjazdu i kanalizacji deszczowej, modernizację oświetlenia wraz z iluminacją LED w balustradach.