Licznie zgromadzona młodzież, a także mieszkańcy Łomży mieli dziś okazję odwiedzić Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i zobaczyć od kuchni, jak działa firma, która na co dzień dba o bezpieczeństwo cieplne mieszkańców miasta. Od godziny 9:00 grupy z przewodnikami zwiedzały elektrociepłownię, odkrywając jej tajemnice i zakamarki.
Była to doskonała okazja, by zobaczyć, jak funkcjonuje to nowoczesne przedsiębiorstwo, a dla młodzieży – szansa na poznanie specjalistycznego sprzętu i potencjalnych przyszłych miejsc pracy.
– Dzień otwarty służy temu, abyśmy jako społeczeństwo naszego miasta bliżej poznali struktury naszych obiektów, naszą działalność i zobaczyli, co się zmieniło w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Mieszkańcy i młodzież mogą lepiej poznać naszą spółkę, która w dużej mierze wpływa na ich życie – powiedział Radosław Żegalski, prezes MPEC-u.
Reklama
Podkreślił również, że ostatnia dekada to czas intensywnych zmian w działalności spółki. W przeszłości ciepło produkowano wyłącznie z węgla, natomiast obecnie ponad 75 procent energii pochodzi ze spalania biomasy. To zmiana, która przynosi pozytywne efekty nie tylko dla środowiska, ale i dla mieszkańców – prezes Żegalski zapowiedział, że w tym roku ceny ciepła mogą lekko spaść.
Zwiedzający mogli zapoznać się z procesem spalania i zobaczyć, jak wygląda praca elektrociepłowni od środka.
– Widzieliśmy wiele maszyn, które znamy ze szkoły. To duży krok naprzód zobaczyć je na żywo. Fajnie, że jest taka możliwość – powiedział Hubert, uczeń jednego z łomżyńskich techników.
Reklama
Wielu uczestników było bardzo zainteresowanych szczegółami technicznymi i nie wykluczało, że w przyszłości chciałoby pracować w podobnej branży.
– Osoby, które zwiedzają nas już po raz drugi, robią to swobodniej, bo terminologia jest specjalistyczna. Staramy się mówić językiem przyjaznym, ale gdy mówimy o czadzie, musimy wyjaśnić, czym jest chemicznie. Dla osób, które są tu po raz pierwszy, półtorej godziny wizyty to nawet trochę za mało – to ich pierwsze zetknięcie się z rzeczywistością – powiedziała Danuta Fronczek, kierownik Działu Ochrony Środowiska MPEC w Łomży, podkreślając, że odwiedzający byli bardzo zadowoleni.