Reklama

Nauczyciele bez prezentów?

14/10/2024 07:02

Dzisiaj 14 października – Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany Dniem Nauczyciela. Od bardzo dawna kojarzony on jest głównie z kolejną – po zakończeniu roku szkolnego okazją do obdarowania nauczycieli prezentami. W tym roku dzień ten będzie jednak wyglądał inaczej. A to wszystko za sprawą najnowszych wytycznych opracowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które związane są ze standardami ochrony małoletnich, ale także wynikają z tzw. ustawy Kamilka.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy właśnie dzisiaj i jest to jedno z najważniejszych świąt edukacyjnych. Tradycją w tym dniu stało się wręczanie kwiatów lub upominków wychowawcom i nauczycielom. Ma to być wyraz wdzięczności uczniów za ich pracę pedagogiczną i trud wychowawczy.

Początek tego roku szkolnego upływa jednak pod znakiem wprowadzanych obowiązkowo standardów ochrony małoletnich, które mają na celu m.in. uregulowanie relacji nauczyciel-uczeń. Dodatkowo kilka dni temu Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało wytyczne dotyczące ich wdrażania. Wprost wyartykułowany został w nich zakaz przyjmowania przez nauczycieli prezentów, który, chociaż wiązał się z pewnego rodzaju tradycją, coraz częściej był postrzegany jako niewłaściwie ukształtowany zwyczaj. Za jego likwidacją przemawiał także fakt, że wyrazem wdzięczności w stosunku do nauczyciela powinno być przede wszystkim dobre słowo, a nie dobra materialne.

Reklama

Od tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej pedagodzy powinni zatem przestrzegać nowo wprowadzonych zasad tyczących się przyjmowania prezentów od uczniów. Są one bardzo przejrzyste i klarowne.

Nie wolno Ci przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka, ani opiekunów dziecka. Nie wolno Ci wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub opiekunów dziecka, które mogłyby prowadzić do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych – można przeczytać w wytycznych.

Reklama

Mówiąc krótko – prezenty w szkołach są zakazane. Tak bynajmniej stanowią wytyczne, które mają pomóc placówkom we właściwym opracowaniu standardów. Kwiaty dozwolone są jedynie w przedszkolach, a wyrazem wdzięczności ucznia, czy też wychowanka może być ewentualnie klasowe zdjęcie z kilkoma słowami uznania. Dozwolone jest jedynie to, co ma wymiar sentymentalny…  

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/10/2024 09:02
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości