Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Miastem Łomża, to organizator dzisiejszego Festiwalu Nauki, który w godzinach 9.00-15.00 odbywa się na Starym Rynku w Łomży. Pokazy naukowe na scenie i w namiotach tematycznych, konkursy, spotkania z gośćmi specjalnymi przyciągnęły uczniów z wielu szkół z Łomży i okolic.
- Chcemy pokazać, że nauka nie musi być nudna, to nie musi być wkuwanie z podręcznika w szkolnej ławce, tylko można się trochę pobawić, a przy okazji wiele dowiedzieć. Troszkę dziś będziemy "czarować" nauką. Chcemy pokazać, że gdzieś tam coś wybuchnie, poeksperymentować z ciekłym azotem, z suchym lodem, podpalić coś. To musi się dziać, musi być wybuchowo! - zachęca Agata Goździk, kierownik projektu Eduscience z Instytutu Gaofizyki Polskiej Akademii Nauk.
Dzisiejszy Festiwal jest już 19. zorganizowanym w Polsce, ale dopiero drugim, w którym uczestniczą polarnicy z polskiej stacji polarnej, którzy pracowali na Spitsbergenie. Opowiadają o tej pracy. Można się od nich dowiedzieć, jakiego typu pomiary są prowadzone na stacji polarnej, jak wygląda życie polarnika, można też się ubrać w strój polarnika.
Młodzieży i dzieciom impreza bardzo się podobała, choć z różnych powodów. Ci starsi docniali zupełnie inne podejście do nauki niż to, które znają na codzień ze szkoły. Młodsi zadowolenia byli głównie dlatego, że ominęły ich dzisiejsze zajęcia szkolne. Wszyscy jednak zgodnie twierdzili, że jest fajnie.
- Gdy nauka w nasze życie wejdzie dosownie na 15 minut w postaci prostego eksperymentu, dziecko może pójść dalej i o niej zapomnieć, ale po kilku latach być może to zaowocuje jakimś zainteresowaniem naukami ścisłymi, być może wyborem konkretnego kierunku studiów. To się tyczy zarówno takim małych, lokalnych Festiwali Nauki, jak również dużych imprez jikimi są np. Piknik Naukowy organizowany przez Warszawskie Centrum Nauki "Kopernik" i Polskie Radio, który też jest inspiracją dla wielu młodych ludzi w przyszłości - wyjaśniał skąd wziął się pomysł na tego typu imprezy popularyzator astronomii Karol Wójcik.
Jakiekolwiek zresztą byłyby powody organizowania takiego festiwalu czy też pikniku jedno jest pewne. Warto to robić nie tylko jako element ożywienia Starówki, ale również z powodów, o których wspomina w swojej wypowiedzi pan Karol. A my zapraszamy do obejrzenia relacji video z dzisiejszego Festwali Nauki na Starym Rynku w Łomży.