Wczoraj (29.08) Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 20 zł, która upamiętnia bitwę pod Wizną z 1939 roku. Na jej rewersie umieszczony został wizerunek Władysława Raginisa na tle schronu koło Góry Strękowej, u góry znajduje się napis 7-10 IX 1939 Wizna, a u dołu Major Władysław Raginis.
Na awersie monety, wspólnym dla całej serii, widnieje Atena, bogini sprawiedliwej wojny i mądrości, napis "Polskie Termopile" oraz stałe elementy monety: wizerunek orła, nominał, napis Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.
Według zapewnień NBP moneta wykonana ze srebra (Ag 925) wyemitowana zostanie w nakładzie do 13 tys. sztuk. Będzie je można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner (w internecie widnieje cena 170 zł brutto).
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Kolejna emisja zaplanowana jest na 20 września 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę o nominale 10 zł: 90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz.
Przypominamy, że zbliża się 80. rocznica bitwy pod Wizną. W trakcie uroczystości odbędzie się prezentacja okolicznościowej monenty NBP z serii Polskie Termopile - Wizna.
fot. NBP