Reklama

Nowe pokolenie pielęgniarek i pielęgniarzy zaczepkowane w Akademii Łomżyńskiej [VIDEO i FOTO]

09/05/2024 17:49

Kolejne grono przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy zostało zaczepkowane. Uroczystość odbyła się w czwartek 9 maja w auli uczelni, a udział w niej wzięli studenci, wykładowcy, pracownicy niepedagogiczni, przedstawiciele społeczności akademickiej, członkowie rodzin studentów kierunku pielęgniarstwo oraz zaproszeni goście.

Uroczystość czepkowania w Akademii Łomżyńskiej to już tradycja. Do uroczystego ślubowania przystąpiło 27 studentów drugiego roku, którzy po jego złożeniu otrzymali białe czepki z cienkim czarnym paskiem i tym samym symbolicznie dołączyli do grona pielęgniarek i pielęgniarzy. 

To potwierdzenie zdobycia pierwszych kwalifikacji zawodowych i jednocześnie deklaracja poświęcenia się w przyszłości pacjentom - przypomniał rektor łomżyńskiej uczelni dr hab. Dariusz Surowik.

Studenci Akademii Łomżyńskiej od samego początku nauki nabywają wiedzę nie tylko teoretyczną, ale także praktyczną, co potwierdza fakt, że pierwsze praktyki w łomżyńskim szpitalu są już dawno za nimi. Taki układ studiów pozwala im nie tylko na porządne ugruntowanie nabytej wiedzy, ale także na przekonanie się o trafności wybranego kierunku.

Reklama

- Już od pierwszego roku zaczęliśmy praktyki i nawet już w pierwszym semestrze. To było tak na głęboką wodę rzucone, ale to dobrze, bo wszystkiego szybko dało się nauczyć, na świeżą głowę po prostu. W Centrum Symulacji Medycznej mieliśmy praktyki i tam było bardzo dużo ciekawych rzeczy – podkreśla pielęgniarz Igor Pogroszewski.

Jego koleżanka Julia Napiórkowska podkreśla natomiast jeszcze jedną bardzo istotną kwestię, która staje się możliwa dzięki odbytym praktykom – chodzi tutaj o bezpośredni kontakt z pacjentami – ludźmi potrzebującymi pomocy, ale także mającymi różne potrzeby i oczekiwania. 

Reklama

- Tutaj zderza się człowiek z rzeczywistością. Będąc czy w liceum, czy w technikum nie mamy jeszcze aż takiego dużego - częstego kontaktu z człowiekiem. Tutaj jednak  idąc, już na praktyki mamy ten kontakt, także człowiek może się i mile i niemile zaskoczyć – argumentuje Julia Napiórkowska.

Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży im Kard. Stefana Wyszyńskiego, dr Joanna Chilińska, tuż przed ceremoniałem złożenia przez studentów Pielęgniarstwa uroczystego ślubowania oraz przyjęcia czepków pielęgniarskich, przedstawiła w osobisty, emocjonalny sposób esencję zawodu. Słuchało jej 27 adeptów tej profesji, studentki i studenci pielęgniarstwa, dla których dr Joanna Chilińska to nie tylko prodziekan, czy wicedyrektor, ale przede wszystkim ich mentorka oraz szanowana pielęgniarka. 

Reklama

- Jest to pewna praca, pewny zawód, a też i gratyfikacje finansowe są zadowalające jeżeli chodzi o pielęgniarki. W związku z powyższym podnoszenie kwalifikacji już później po zakończeniu studiów licencjackich daje ogromne możliwości dla tego zawodu i akurat dla pielęgniarek – podkreślała w nieoficjalnej części uroczystości dr Chilińska.

W ciągu dwudziestu lat istnienia Akademia Łomżyńska wykształciła 1805 absolwentek i absolwentów pielęgniarstwa, niosących pomoc w dolegliwościach i chorobie wielu ludziom, w różnych częściach kraju i nie tylko. Kształcenie w tym obszarze jest jednym z najważniejszych elementów edukacyjnej misji uczelni.

Reklama

WKRÓTCE NASZA RELACJA VIDEO Z TEGO WYDARZENIA!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/05/2024 21:56
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości