- Od 1 września wznawiamy stopniowe, ograniczone przyjmowanie odpadów do przetworzenia z miasta Łomża, gminy Nowogród, Piątnica, Wizna i Radziłów – zapewnił w rozmowie z naszą redakcją prezes Zakładu Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o. Jan Perkowski.
Terminy przyjmowania odpadów dla pozostałych gmin mają zostać uzgodnione podczas spotkania, które zaplanowano na najbliższą środę.
- Instalacja w Czartorii pracuje na dwie zmiany od 6.00 do 22.00 oraz w soboty przetwarzając i sortując zalegające nagromadzone odpady komunalne – przekazuje prezes spółki Jan Perkowski. – Jestem na etapie przygotowywania harmonogramu całkowanego otwarcia instalacji, szukamy najlepszych rozwiązań - dodaje prezes.
Dodaje, że obecnie realizowana jest umowa na odbiór frakcji energetycznej - 19 12 12 przez firmę NOVAGO. Odebrano już 1230[Mg] odpadów komunalnych, a pozostało zgodnie z umową jeszcze 3770[Mg] do odebrania. W trakcie jest również realizowane zamówienie awaryjne na odbiór tych frakcji przez firmę PHPP "Olejnik", która do chwili obecnej odebrała 160[Mg] odpadów.
Przypomnijmy, że problem z odbiorem śmieci pojawił się 20 sierpnia, wtedy to została zamknięta instalacja w Czartorii. Powodem był pożar tamtejszego wysypiska i duża ilość nagromadzonych odpadów, których instalacja nie była w stanie na bieżąco zagospodarować. Po tym zdarzeniu odpady z Łomży awaryjnie były wywożone do zakładu w Hryniewiczach koło Białymstoku, natomiast nieczystości z ościennych gmin trafiły do Czerwonego Boru i Koszarówki w gminie Grajewo.