Ponad 77 tysięcy mieszkańców województwa podlaskiego wyjechało na emigrację- wynika z najnowszego raportu GUS. W ujęciu procentowym, biorącym pod uwagę liczbę mieszkańców regionu, żyjemy w najszybciej wyludniającym się województwie w Polsce.
Z danych opublikowanych przez GUS (najnowszych- za 2011 rok) wynika, że nieco częściej na wyjazd do pracy za granicą decydują się mieszkańcy miast w województwie podlaskim. Z Łomży, Białegostoku, Suwałk i mniejszych ośrodków wyemigrowało 7,6 proc. mieszkańców.
Tereny wiejskie w niewielkim stopniu, ale wciąż mocniej wiążą mieszkańców z rodzinnymi stronami. Na pracę za granicą zdecydowało się 6,5 proc. osób pochodzących z okolicznych wsi.
Podlaskie razem z lubuskim zajmują niechlubne, czołowe miejsce pod względem wielkości emigracji wśród wszystkich województw w kraju. Przyczyn daleko szukać nie trzeba- prawie równolegle do opracowania GUS-u, opublikowany został raport Eurostat. Wynika z niego, że podlaskie należy do jednego z dwudziestu najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej.
Z całego kraju do pracy za granicą wyjechało 1 564 580 Polaków- 4,1 proc. obywateli.