W tradycji naszego miasta już na stałe zapisało się uroczyste przejście Orszaku Trzech Króli, które co roku odbywa się 6 stycznia w dniu Objawienia Pańskiego. Pochód ten nawiązuje do historii Mędrców ze Wschodu, którzy podążali za gwiazdą betlejemską, by oddać pokłon Dzieciątku Jezus.
Przed nami uroczystość Objawienia Pańskiego zwana potocznie świętem Trzech Króli. W tym dniu upamiętniamy przybycie trzech mędrców ze Wschodu do Betlejem, którzy przyszli oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi. W Łomży z tej okazji już od 14 lat organizowany jest Orszak Trzech Króli, który przemierza ulicami miasta.
Tegoroczne uroczystości rozpoczną się od mszy świętych odprawianych w łomżyńskich parafiach. Pierwsza z nich zacznie się o godz. 11.30 w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej (Ojców Kapucynów), a kolejne o godz. 12.00 w parafiach pw. Krzyża Świętego, pw. św. Andrzeja Boboli oraz pw. Miłosierdzia Bożego.
Około godz. 13.00 orszaki wyruszą z czterech wymienionych parafii. Barwne grupy, prowadzone przez Trzech Króli, połączą się na błoniach pod Ołtarzem Papieskim przy parafii Miłosierdzia Bożego. Tam odbędzie się także symboliczny pokłon Trzech Króli.
Zwieńczeniem świętowania będzie koncert kolęd „Hej kolęda, kolęda”, który rozpocznie się po mszy świętej o godz. 19.00 w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży. Wśród solistów i instrumentalistów wystąpią: Dorota Wójcik – sopran, Olga Mroczek – kornet, Rafał Sogman – baryton, Urszula Gosk-Baranowska – saksofon, Marcin Januszewski – fortepian. Wstęp na koncert będzie wolny.
