W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują wszyscy: małe dzieci, osoby dorosłe, starsi. Dla wielu jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku. Znalezienie dawcy porównywalne jest jednak do trafienia w totka. Szanse są tym większe, im liczniejsza jest baza potencjalnych dawców szpiku. Dołączyć do niej będzie można już jutro, w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Zgłoszenie się do rejestru potencjalnych dawców szpiku jest bardzo proste. Wystarczy zgodzić się na pobranie wymazu z ust, z fragmentami błony śluzowej (czasem można też oddać cztery mililitry krwi) na podstawie której oznaczony zostanie kod DNA. Może to zrobić każda zdrowa osoba między 18. a 55. rokiem życia, ważąca przynajmniej 50 kilogramów.
To wystarczy, by znaleźć się w bazie potencjalnych dawców. Umieszczenie w niej nie oznacza jednak, że szpik oddamy. Znalezienie bliźniaka genetycznego to szansa jedna na milion.
Akcja zorganizowana w PWSIiP to element ogólnopolskiej kampanii fundacji DKMS, która od 2008 roku zajmuje się pozyskiwaniem dawców szpiku. W dwudniową rejestrację włączyło się ponad sto uczelni z całego kraju.
Do rejestru potencjalnych dawców szpiku będzie można dołączyć w czwartek, 10. kwietnia, w siedzibie PWSIiP. Pobór krwi będzie trwał od godz. 10.00 do 17.00.
W najbliższą niedzielę, 12. kwietnia, krew będzie zaś można oddać w Galerii Veneda. Rejestracja dawców będzie odbywała się od godz. 12.00 do 18.00.