Reklama

Paliwa mają być tańsze. Rząd szykuje Tarczę Antyinflacyjną 2.0

07/01/2022 14:12

W przyszłym tygodniu ma zostać ogłoszona Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Jednym z zastosowanych rozwiązań ma być obniżenie stawki VAT na paliwa.

O planach poinformował w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki.

- W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł. Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy. To kolejne zapowiadane przez nas działanie, które ma pomóc w codzienności polskim rodzinom i polskim przedsiębiorcom. Cena paliwa przekłada się przecież na zdecydowaną większość cen – mówił premier.

Reklama

Dopytywany, czy to oznacza, że Bruksela pozytywnie odpowiedziała na wnioski rządu, zaznaczył, że „Unia nie wyraziła jeszcze ostatecznej opinii”.

- Chcę to zrobić, bo bardziej interesuję się tym, co myślą Polacy w Gorlicach albo Szczecinku, w Ełku, Rawiczu czy Siedlcach, niż europejscy biurokraci w Brukseli albo w Berlinie – mówił szef rządu.

Obniżka VAT ma kosztować budżet co najmniej 1,5 mld zł kwartalnie. Ma ona obowiązywać od 1 lutego, najpierw na pół roku.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości