Reklama

Paweł Kukiz: Najważniejsze nie możecie się dać zblatować!

17/10/2018 06:37

W sobotę 13 października 2018 r. odwiedził Łomżę Paweł Kukiz; lider ruchu obywatelskiego Kukiz 15, który dał wsparcie kandydatom do Rady Miejskiej Łomży. Istotną kwestią jest to, że mieszkańcy oddolnie zaangażowali się budowanie demokracji, a liderami list Kukiz 15 w Łomży są mieszkańcy, którzy nie sprawowali funkcji politycznych. Jedynką na Starym Rynku jest Barbara Duda; drugi okręg reprezentuje Tomasz Wróblewski; w trzecim okręgu liderem listy jest Maciej Truchel natomiast listę w czwartym okręgu otwiera Marcin Pieńkowski.

Mamy czystą kartę

Na pierwszym spotkaniu sympatyków Kukiz 15 w Łomży rozmawialiśmy o potrzebach miasta i zmianach jakie muszą zaistnieć, aby dostosować nasze miasto do potrzeb mieszkańców. Uznaliśmy, że nie można głosować na tych samych ludzi do rady miejskiej i oczekiwać innych rezultatów podkreśla Maciej Truchel – jedynka w okręgu trzecim.

Dostrzegamy, że musi zaistnieć zmiana, aby móc wprowadzić nowe treści do przestrzeni publicznej; oparcie się na modelu funkcjonowania rady miejskiej jako organu, który daje kolejny etat to zdecydowanie za mało. Chcemy aktywnych radnych, którzy są wstanie zaproponować konkretne rozwiązania; szukających dialogu i współpracy dla dobra Łomży podsumowuje Tomasz Wróblewski jedynka w okręgu drugim.

Reklama

Chcemy mieć wpływ na rzeczywistość naszego miasta; jesteśmy świadomi jakie wyzwania czekają osoby, które będą piastowały funkcje w samorządzie. Przedstawiciele mieszkańców będą musieli zmierzyć się z odpływem ludzi młodych, starzeniem się społeczeństwa i z niedostosowaniem infrastruktury do potrzeb mieszkańców. Chcemy podjąć ten trud reasumuje Marcin Pieńkowski jedynka w okręgu czwartym.

Barbara Duda – jedynka na Starym Rynku - na początku tworzenia programu wyborczego zadaliśmy zasadnicze pytanie mieszkańcom miasta: Czy Łomża jest miastem, które bym polecił do życia? Padały różne stwierdzenia zaczynając od tych pozytywnych np. w Łomży panuje ład przestrzenny – zapewne było to porównanie z Białymstokiem J, ale też padały te negatywne, które bolą aktywnych obywateli miasta np. po maturze wyjeżdżam z tego miasta; tutaj nie ma perspektyw; tutaj mieszkają tylko emeryci. Nasz program wyborczy odpowiada na potrzeby mieszkańców.

Reklama

Cele programowe

Przedstawiciele ruchu obywatelskiego Kukiz 15 w Łomży założyli cztery cele programowe, które będą realizować w radzie miejskiej tj. miasto obywatelskie, rozwój ekonomii społecznej, przedsiębiorczość mieszkańców Łomży i edukacja.

Łomża jako „Miasto obywatelskie” pod tym hasłem kryje się współdecydowanie mieszkańców Łomży o kształcie naszego miasta. Kukiz 15 proponuje wprowadzenie panelu obywatelskiego. Dodatkowo Kukiz 15 chce rozbudować konsultacje społeczne o nowe technologie np. sondaże internetowe mieszkańców czy zbudowanie platformy internetowej do współdecydowaniu mieszkańców. Ponadto radom osiedlowym proponują większą autonomię i środki finansowe. Ważnym aspektem Miasta Obywatelskiego jest rozwój III sektora w Łomży, który jest w słabej kondycji. Drugim filarem programu Kukiz 15 jest rozwój ekonomii społecznej, który ma polegać na powołaniu spółdzielni socjalnej osób prawych celem wykonywania usług na rzecz miasta i naturalnym zapleczem dla Centrum Integracji Społecznej; sfinansowania kosztów lustracji dla spółdzielni socjalnych czy wykazie lokali miejskich, które mogą być przeznaczone na działalność gospodarczą dla przedsiębiorstw społecznych. III filar programu to rozwój i wsparcie przedsiębiorczości np. poprzez zastosowanie ulg i preferencji dla początkujących firm, upraszczanie procedur, skracanie do minimum czasu oczekiwania na wymagane decyzje, umiejętne aktywizowanie oraz współpraca z innymi podmiotami, a także wytworzenie właściwego klimatu. Ostatni celem programowym KUKIZ 15 jest edukacja czyli zwiększenie zajęć pozalekcyjnych, zwłaszcza budowanie kompetencji miękkich (inteligencja emocjonalna) co pozwoli w przyszłości na budowanie kapitału społecznego wspólnoty i zachowań pro - obywatelskich.

Reklama

Nie możecie dać się zblatować

Paweł Kukiz na spotkaniu z liderami list do rady miejskiej: z Barbarą Dudą, Tomaszem Wróblewskim, Maciejem Truchel i Marcinem Pieńkowskim podkreślił, że istotą demokracji lokalnej jest to żeby miała charakter włączający: jak najwięcej obywateli ma decydować o wspólnocie lokalnej. Krok po kroku realizujecie program Kukiz 15, który koncentruje się na upodmiotowieniu waszych mieszkańców, waszego miasta. Tutaj powinna zapadać decyzja bo to wasze miasto, Wy wiecie co jest dla was najważniejsze, nie dajcie się zblatować podsumował Paweł Kukiz.

Reklama

Kukiz 15 Łomża idzie do wyborów z hasłem: Nasza Miasta, Nasza Decyzja!

Materiał wyborczy KWW Kukiz"15

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości