Pierwszy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży rozpoczęło w październiku pięciu młodych mężczyzn. Wstępując do seminarium, postanowili oni oddać swoje życie Bogu, a tym samym poświęcić się służbie Kościołowi.
Nowi klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży są jednocześnie studentami Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kończą oni tym samym studia, uzyskując tytuł magistra w zakresie teologii. Na 1. i 2. roku poznają głównie przedmioty filozoficzne, a w kolejnych latach - Pismo Święte i teologię właśnie.
Alumni wstąpili do seminarium po zdaniu egzaminu wstępnego, który odbył się pod koniec sierpnia. Po pozytywnym jego zaliczeniu udali się na wspólną mszę św., a następnie zostali uroczyście przywitani przez księdza rektora, którym w dalszym ciągu jest ks. Robert Bączek. Od tego momentu rozpoczęła się dla nich intensywna formacja przede wszystkim duchowa.
Wrzesień był dla kleryków czasem intensywnego poznawania siebie nawzajem. Pomagali oni także w utrzymaniu porządku na terenie seminarium, zwiedzili nowe miejsca i wspólnie odbyli kilka ciekawych podróży. Mieli oni również okazję poznawać życie parafii, uczestnicząc w różnych duszpasterskich działaniach.