Reklama

Pieniądze podzielone. Zyskają głównie kościoły.

01/04/2014 08:48

900 tysięcy złotych rozdzielił zarząd województwa podlaskiego pomiędzy ubiegających się o pieniądze na remont zabytków. Do Łomży trafi nieco ponad jedna dziewiąta tej kwoty. Zyskają głównie kościoły- bo to one stanowią najważniejsze zabytki w regionie.

Lista zatwierdzona przez zarząd województwa podlaskiego liczy 44 podmioty. To one w tym roku dostaną pieniądze na dofinansowanie zaplanowanych remontów. Wśród nich jest sześć budynków prywatnych i instytucji państwowych, pozostałe to kościoły i budowle należące do różnych wyznań- bo to one stanowią główny potencjał zabytkowy w regionie.

W Łomży na najwyższą dotację, 34 tys. złotych, mogą liczyć siostry benedyktynki, które otrzymały pieniądze na prace konserwatorskie i budowlane przy elewacji pochodzącego z pierwszej połowy XIX wieku kościoła.

Reklama

Pieniądze otrzymali też bracia kapucyni (za 12 tys. złotych wyremontują posadzkę w kościele) i kuria łomżyńska, która 10 tys. złotych ma dołożyć do opracowania dokumentacji projektowo- kosztorysowej remontu elewacji Pałacu Biskupiego.

Kilkadziesiąt tysięcy złotych trafiło do kościołów pod Łomżą. Parafia w Drozdowie chce poddać konserwacji dwa obrazy Matki Bożej, wpisane do rejestru zabytków. Kościół w Piątnicy otrzymał zaś 25 tys. złotych na wzmocnienie konstrukcji okien w budynku.

25 tys. złotych dotacji na remont holu wejściowego i klatek schodowych otrzymało Katolickie Gimnazjum im. kard. Wyszyńskiego, 30 tys. złotych- katolicka bursa szkolna.

Reklama

Najniższe dofinansowanie- 5,5 tys. złotych dostali Jadwiga i Tadeusz Serafin, od kilku lat starający się o remont budynku po dawnym Szpitalu Wojskowym przy ul. Polowej. Za przyznane pieniądze mają założyć w obiekcie instalację odgromową.

W sumie zarząd województwa na ratowanie zabytków rozdzielił 900 tys. złotych. Do Łomży trafiło 116,5 tys. złotych.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości