Reklama

Pierwsze posiedzenie społecznego zespołu ds. wsparcia emocjonalnego dzieci i młodzieży

31/01/2024 08:01

Pierwsze posiedzenie zespołu ds. stworzenia lokalnej strategii zapobiegania negatywnym skutkom chorób psychicznych dzieci i młodzieży odbyło się 29 stycznia w siedzibie Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Łomży. Projekt pn. Inicjatywa uchwałodawcza na rzecz programu wsparcia dzieci i młodzieży w mieście Łomża, w ramach którego ww. zespół został powołany, jest realizowany przez Stowarzyszenie Sapere Aude.

Pilna potrzeba zapewnienia pomocy, przede wszystkim w sferze emocjonalnej, młodym osobom z naszego miasta została zauważona przez członków Stowarzyszenia Sapere Aude już w trakcie realizacji programu Szkolny Budżet Obywatelski. Pandemia, która wywarła bardzo duży wpływ na życie wszystkich ludzi, pozostawiła po sobie wiele negatywnych skutków - zwłaszcza w sferze społecznej. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży uległo pogorszeniu, co znacznie przełożyło się na ilość chorób odnotowywanych w tej dziedzinie. Mając na uwadze jak mocny spadek odnotowano w kondycji zdrowia psychicznego młodych osób z naszego miasta i po wsłuchaniu się w głosy nauczycieli, jak i samej młodzieży stowarzyszenie podjęło się wyzwania, a projekt „Inicjatywa uchwałodawcza na rzecz programu wsparcia dzieci i młodzieży w mieście Łomża” stała się odpowiedzią na zdiagnozowany lokalnie problem.

Nie zdawałem sobie sprawy, że aż tak duża jest skala tego. Myślałem, że to jest może i nawet w jakimś sensie moda, żeby chodzić gdzieś do psychoterapeuty, a się okazuje, że nie. Jednak potrzebujemy po prostu działań na rzecz ludzi młodych – mówi Tomasz Wróblewski, prezes stowarzyszenia Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej i pomysłodawca projektu.

Reklama

W Łomży aktualnie obowiązuje „Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Miasta Łomży na lata 2011-2015”, który nie był aktualizowany od 8 lat. Widząc jak wiele zmieniło się w naszym codziennym życiu, właśnie m.in. na skutek pandemii, niezbędnym jest podjęcie działań w tej sferze, tak aby móc jak najlepiej reagować, a nawet próbować przeciwdziałać coraz to większym i częstszym problemom w dziedzinie zdrowia psychicznego, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Z inicjatywą powołania społecznego zespołu ds. stworzenia lokalnej strategii zapobiegania negatywnym skutkom chorób psychicznych dzieci i młodzieży w mieście Łomża, w ramach realizowanego projektu, wyszedł radny Dariusz Domasiewicz, który sam został jego członkiem. Zespół po raz pierwszy obradował w poniedziałek 29 stycznia, a w jego w skład weszło w sumie 15 osób, tj.: Tomasz Wróblewski, Marta Jankowska, Małgorzata Wołejko – Cychol, Krzysztof Ryszard Kozicki, Artur Nadolny, Stanisław Kaczyński, Grażyna Czajkowska, Alicja Cuellar-Tarczewska, Dariusz Domasiewicz, Marta Brzozowska, Dorota Zwierzyńska, Robert Zwierzyński, Kamil Karpik, Grzegorz Śledziewski, Justyna Jarząbska. Są to rodzice, nauczyciele, przedstawiciele organizacji pozarządowych, które działają na rzecz dzieci i młodzieży w Łomży, pracownicy socjalni, przedstawiciele uczelni i samorządowcy.

Reklama

- Jak usłyszałem od Pana Tomasza, że mogę wziąć udział w takim projekcie, to od razu po prostu wyraziłem taką wolę i zgodę, bo jest to naprawdę w Łomży potrzebne, to nie jest problem tylko dużych miast, internet jest wszędzie, dostęp do telefonu, do smartfona, do tych wszystkich historii jest naprawdę wszechobecny. Natomiast w drugą stronę, czyli pomocy dzieciom, które po prostu nie potrafią sobie z pewnymi rzeczami poradzić, jest na pewno potrzeba pilna, że tak powiem tego tematu” – argumentuje swoje przystąpienie do prac zespołu radny Dariusz Domasiewicz.

Nadrzędnym celem pracy zespołu jest opracowanie strategii oraz zebranie minimum 300 podpisów mieszkańców co pozwoli, aby projekt uchwały zgłoszony w ramach inicjatywy uchwałodawczej stał się przedmiotem obrad Rady Miejskiej.

Reklama

Pierwsze pomysły dotyczące strategii to jest na pewno Fundusz Psychoedukacji, czyli możliwość pozyskania z miasta przez szkołę lub jakąś organizację pozarządową środków na właśnie taką edukację w klasach, przeprowadzić z psychologiem dodatkowe lekcje, wydrukowanie np. jakichś psychotestów, bo z tego też co wiem, są nawet problemy z zakupem takich testów. No i też te godziny psychologów są ograniczone, tak nawet w szkole 4 godziny, jeśli mamy 500-600 osób to jest nierealne, a nawet nie ma mowy o jakiejś psychoedukacji – wylicza Tomasz Wróblewski.

W przyszłości ma być także wypracowany Obywatelski Program Promocji Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Łomży. Jego głównym celem ma być zwiększenie świadomości mieszkańców naszego miasta na temat skali problemów natury psychicznej, a także wypracowanie dobrych praktyk w dziedzinie poszerzania kompetencji emocjonalno- społecznych dzieci i młodzieży, wspierających walkę ze skutkami chorób psychicznych wśród młodych osób.

Reklama

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości