Reklama

Podlaskie: Rośnie ilość pracujących emerytów

12/04/2019 06:50

Na koniec 2018 r. liczba pracujących emerytów w województwie podlaskim wyniosła 16 tys. co stanowi 11 proc. wszystkich pobierających świadczenie seniorów. W skali całego kraju to 13 proc. Według ZUS, podejmowanie pracy przez emerytów należy ocenić jako bardzo pozytywne zjawisko, gdyż mamy obecnie jedną z najniższych, bo jedynie 3,5 proc. stopę bezrobocia

Liczba pracujących emerytów wzrosła w ostatnich czterech latach aż o 30 proc. Wśród zarobkujących seniorów przeważają kobiety, które stanowią 56 proc. populacji. Prawie 90 proc. dorabiających do swoich świadczeń to osoby w wieku 60/65 lat i więcej.

Najwięcej pracujących emerytów zamieszkuje w województwie mazowieckim i śląskim, natomiast najmniej – w województwie podlaskim. Średnio na 1000 osób pobierających emeryturę 131 osób to pracujący emeryci. Najwięcej zatrudnionych seniorów na 1000 osób pobierających emeryturę zamieszkuje województwo wielkopolskie -154 i mazowieckie -153, a najmniej – województwo podkarpackie - 82 i świętokrzyskie - 95. W województwie podlaskim to 110 osób.

Reklama

Gdy emeryt prowadzi działalność gospodarczą to podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, ale nie emerytalnemu i rentownemu. 29,2 proc. pracujących seniorów prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i 25,8 proc pracuje na umowach zlecenia..

Wśród zarobkujących emerytów więcej jest kobiet (56 proc.) niż mężczyzn (44 proc.) Takie odwrócenie prawidłowości z okresu wieku produkcyjnego może wynikać z wielu przyczyn. Kobiety mając niższe świadczenia niż mężczyźni m.in. z powodu niższych płac, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego, mają większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów. Poza tym maleje udział sektorów opartych na pracy fizycznej, czyli tych w których dominują mężczyźni. Z danych sektorowych można wyciągnąć wiele ciekawych wniosków. Według rankingów najwięcej zatrudnionych emerytów wybrało branże handlu hurtowego i detalicznego oraz naprawy pojazdów samochodowych, włączając motocykle. To 14,5 proc. aktywnych zawodowo nestorów. Chociaż w naszym regionie ta gałąź gospodarki daje zatrudnienie 15,1 proc.  to zdecydowanie więcej, bo 17,5 proc. dorabia w  opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.

Reklama

Źródło: ZUS/mylomza

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości