Reklama

Podzielona Łomża, czyli nowości w budżecie obywatelskim!

03/08/2014 10:15

W tym tygodniu ma zakończyć się realizacja jednej z inwestycji zgłoszonej w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego. Pozostałe pomysły mają zostać wcielone w życie również w tym miesiącu. Zakończyły się także konsultacje dotyczące następnej odsłony projektu. Już za dwa tygodnie będzie można zgłaszać pomysły na przyszłoroczny budżet. Kolejny BO ma różnić się nieco od pierwowzoru. Więcej uprawnionych do głosowania, jednak mniejsza ilość środków do dyspozycji na konkretny projekt.  

Obecnie trwa remont chodnika przy ul. Niemcewicza - projektu, który został wyłoniony w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Od środy trwają prace prowadzone przez pracowników MPGKiM. Wśród zgłoszonych w tym roku inicjatyw znalazły się także montaż nowego placu zabaw przy przedszkolu nr 15 oraz remont alejek między ulicami Reymonta i Prusa.

Znamy już firmy, które podejmą się wykonania tych inwestycji. Za remont placu zabaw odpowiedzialna jest firma AKTIV z Poznania. To ten projekt został zwycięzcą tegorocznego budżetu obywatelskiego. Koszt prac został wyceniony na ok. 75 tys. zł. Plan remontu jest zgodny z tym, jaki zgłaszali rodzice przedszkolaków. Powstaną: zestaw do zabaw, kratownica, huśtawka - plotkarka, pociąg z wagonami, domek z zagrodą, huśtawka wagonowo - osiowa, cztery ławki i dwie piaskownice. Montaż placu przypadł na sierpień, ponieważ przez cały lipiec przedszkole było czynne. W tym tygodniu MPGKiM ma także rozpocząć prace w parku między ul. Reymonta i Prusa. Koszt inwestycji wyniesie ok. 220 tys. zł.

Zgodnie z powstałym podczas konsultacji nowym regulaminem, Łomża zostanie podzielona na trzy strefy: Łomżycę, Południe i Centrum, by mieszkańcy spoza największych spółdzielni mieszkaniowych mieli szansę przeforsować swoje projekty. Każdej z nich przypadnie 30 proc. kwoty przeznaczonej na budżet. Pozostałe 10 proc. zostanie rozdysponowane przez Zespół Koordynujący zgodnie z wynikami głosowania. Kolejną zmianą jest ograniczenie kosztów. Żaden ze zgłaszanych projektów nie może być droższy niż 150 tys. zł brutto. Ograniczenie ma usprawnić proces realizacji. Otóż planowane przez samorząd przedsięwzięcia szacowane do tej kwoty nie są objęte obowiązkiem przetargu. Zmiany zostały zgłoszone przez mieszkańców. Do tworzenia nowych zasad przyczyniły się Zespół Koordynacyjny oraz rady osiedli.

Poza tym znacznie ma się zwiększyć liczba osób uprawnionych do głosowania. Nowe przepisy pozwalają na wzięcie udziału w głosowaniu mieszkańcom miasta, którzy ukończyli 16. rok życia i tym, którzy posiadają prawo wyborcze. Podczas plebiscytu będzie można oddać głos tylko na trzy wybrane projekty. Głosowanie już niedługo - w drugiej połowie września. Przedtem jednak rozpocznie się zgłaszanie projektów - planowane już na drugą połowę sierpnia.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości