Reklama

Policja wodna już pływa po Narwi [VIDEO]

11/05/2016 09:09

Policjanci z Wydziału Patrolowo- Interwencyjnego z Komendy Miejskiej Policji w Łomży z początkiem maja rozpoczęli służbę na wodzie. Mundurowych spotkać można na oznakowanej łodzi policyjnej. W ramach swojej służby będą kontrolować "dzikie kąpieliska" oraz linię brzegową Pisy i Narwi.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży rozpoczęli już przygotowania do sezonu letniego. Funkcjonariusze Wydziału Patrolowo – Interwencyjnego z początkiem maja pełnią służbę na łodzi motorowej. Oddelegowani do tego rodzaju działań policyjni "wodniacy" są specjalnie przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadają specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu, są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła. Do końca sezonu letniego dbać będą o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

Zadaniem patrolujących wody policjantów jest także sprawdzanie trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Jak bowiem wynika z policyjnych obserwacji, najczęściej to właśnie alkohol w połączeniu z lekkomyślnością, brawurą oraz lekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa prowadzi do tragedii na wodzie. Pełniąc służbę wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej, zwracają także uwagę na osoby nielegalnie łowiące ryby.

Reklama

Dodatkowo, szereg działań profilaktycznych w celu zwiększenia świadomości co do zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą, planują także funkcjonariusze z Wydziału Prewencji łomżyńskiej komendy. Już teraz apelują o zachowanie ostrożności i rozwagi podczs tego rodzaju wypoczynku.

Przyczynami utonięć są:

pływanie w miejscach zabronionych; brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich; pływanie po spożyciu alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji; niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie; brak umiejętności pływania; skoki do wody w nieznanym miejscu; pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych; siadanie na rufie kajaka lub na burcie łodzi; nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi; lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

Wideo: KMP Łomża

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości