Dlaczego zamiast przedszkola chcą nam zbudować spalarnię? To retoryczne pytanie naszych Czytelników, którzy są przeciwni planom grupy miejskich radnych z PiS-u, chcących wybudować w naszym mieście spalarnię w ramach „Polskiego Ładu”. Innego zdania jest prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który podczas ostatniej sesji rady miejskiej podkreślał, że jednym z priorytetów powinna być budowa Przedszkola Publicznego nr 5. W podobnym tonie wypowiada się także poseł Kazimierz Gwiazdowski.
Przypomnijmy, że kwota o którą ubiega się Łomża w ramach pierwszego rozdania Rządowego Funduszu „Polski Ład” opiewa na blisko 55,5 mln zł. Projekty dotyczą trzech zadań: termomodernizacji Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich – na którą jak się okazało Ratusz otrzymał już środki z programu Sportowa Polska, budowy nowej siedziby Przedszkola Publicznego nr 5 oraz rozbudowy nadnarwiańskich bulwarów (miasto pozyskało na ten cel 3,5 mln euro z Funduszy Norweskich).
- Naszym zdaniem przedstawione wnioski Prezydenta Łomży nie wykorzystują w pełni możliwości, które oferuje Rządowy Fundusz Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych – pisała grupa radnych z Prawa i Sprawiedliwości w specjalnym oświadczeniu, tuż po lipcowej sesji nadzwyczajnej, gdzie niektórych radnych ściągnięto z letniego wypoczynku.
Reklama
Wnioskodawcy domagali się wówczas m.in. budowy spalarni za kwotę 300 mln zł, a wnioski przygotowane przez Miasto Łomża nazwali w przestrzeni publicznej mianem „ochłapów”.
Jak się okazuje o tzw. ochłapy ubiegają się inne miasta na prawach powiatu, np. w Stalowej Woli rządzonej przez Lucjusza Nadbereżnego z PiS-u, kwota aplikowanych środków do „Polskiego Ładu” wynosi ponad 20 mln zł. Inaczej być nie może, bo jak podkreśla w rozmowie z naszą redakcją poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, środki w „Polskim Ładzie” są ograniczone. Sam pomysł budowy spalarni też uważa za nietrafiony.
- Nowoczesnej spalarni nie wybudujemy za pieniądze z rozdania „Polskiego Ładu, bo żaden samorząd nie dostanie tak wysokiej dotacji – mówi Gwiazdowski, który niejednokrotnie wspierał samorząd miasta w realizacji projektów.
- Uważam, że wnioski złożone przez Łomżę to bardzo dobre projekty. Budowa przedszkola według mnie powinna być priorytetem i wierzę, że znajdą one uznanie w Banku Gospodarstwa Krajowego – dodaje poseł na Sejm RP.
Czy chcemy spalarnię w Łomży?
- Mam prośbę do grupy radnych, którzy złożyli wniosek o wybudowanie spalarni w Łomży, żeby po prostu wycofać ten wniosek. Dlaczego? Cały świat, że tak powiem, już odchodzi od spalarni, odchodzi od opakowań z tworzyw sztucznych, a my robimy to, świat już doświadczył – mówił na ostatniej sesji przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Andrzej Podsiadło.
Reklama
- Dzisiaj są nowe technologie, które całkowicie inaczej oddziałują na środowisko – odpowiedział wtedy przewodniczącemu radny PiS Tadeusz Kowalewski. - W stosownym czasie pismo skierowane do Przewodniczącej otrzyma odpowiedź i wtedy wyjaśnimy szczegółowo dlaczego ta inwestycja jest jeszcze dzisiaj godna uwagi – dodawał radny.
Do tej pory grupa radnych nie przedstawiła lokalizacji tej inwestycji.
Warto dodać, że niebawem ruszy kolejne rozdanie rządowego programu „Polski Ład”. Czy znowu będzie potrzebna sesja nadzwyczajna?