Reklama

Polski Ład po łomżyńsku! Zamiast przedszkola spalarnia?

06/10/2021 16:24

Dlaczego zamiast przedszkola chcą nam zbudować spalarnię? To retoryczne pytanie naszych Czytelników, którzy są przeciwni planom grupy miejskich radnych z PiS-u, chcących wybudować w naszym mieście spalarnię w ramach „Polskiego Ładu”. Innego zdania jest prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który podczas ostatniej sesji rady miejskiej podkreślał, że jednym z priorytetów powinna być budowa Przedszkola Publicznego nr 5. W podobnym tonie wypowiada się także poseł Kazimierz Gwiazdowski.

Przypomnijmy, że kwota o którą ubiega się Łomża w ramach pierwszego rozdania Rządowego Funduszu „Polski Ład” opiewa na blisko 55,5 mln zł. Projekty dotyczą trzech zadań: termomodernizacji Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich – na którą jak się okazało Ratusz otrzymał już środki z programu Sportowa Polska, budowy nowej siedziby Przedszkola Publicznego nr 5 oraz rozbudowy nadnarwiańskich bulwarów (miasto pozyskało na ten cel 3,5 mln euro z Funduszy Norweskich).

- Naszym zdaniem przedstawione wnioski Prezydenta Łomży nie wykorzystują w pełni możliwości, które oferuje Rządowy Fundusz Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych – pisała grupa radnych z Prawa i Sprawiedliwości w specjalnym oświadczeniu, tuż po lipcowej sesji nadzwyczajnej, gdzie niektórych radnych ściągnięto z letniego wypoczynku.

Reklama

Wnioskodawcy domagali się wówczas m.in. budowy spalarni za kwotę 300 mln zł, a wnioski przygotowane przez Miasto Łomża nazwali w przestrzeni publicznej mianem „ochłapów”.

Jak się okazuje o tzw. ochłapy ubiegają się inne miasta na prawach powiatu, np. w Stalowej Woli rządzonej przez Lucjusza Nadbereżnego z PiS-u, kwota aplikowanych środków do „Polskiego Ładu” wynosi ponad 20 mln zł. Inaczej być nie może, bo jak podkreśla w rozmowie z naszą redakcją poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, środki w „Polskim Ładzie” są ograniczone. Sam pomysł budowy spalarni też uważa za nietrafiony.

Reklama

- Nowoczesnej spalarni nie wybudujemy za pieniądze z rozdania „Polskiego Ładu, bo żaden samorząd nie dostanie tak wysokiej dotacji – mówi Gwiazdowski, który niejednokrotnie wspierał samorząd miasta w realizacji projektów.

- Uważam, że wnioski złożone przez Łomżę to bardzo dobre projekty. Budowa przedszkola według mnie powinna być priorytetem i wierzę, że znajdą one uznanie w Banku Gospodarstwa Krajowego – dodaje poseł na Sejm RP.

Czy chcemy spalarnię w Łomży?

- Mam prośbę do grupy radnych, którzy złożyli wniosek o wybudowanie spalarni w Łomży, żeby po prostu wycofać ten wniosek. Dlaczego? Cały świat, że tak powiem, już odchodzi od spalarni, odchodzi od opakowań z tworzyw sztucznych, a my robimy to, świat już doświadczył – mówił na ostatniej sesji przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Andrzej Podsiadło.

Reklama

- Dzisiaj są nowe technologie, które całkowicie inaczej oddziałują na środowisko – odpowiedział wtedy przewodniczącemu radny PiS Tadeusz Kowalewski. - W stosownym czasie pismo skierowane do Przewodniczącej otrzyma odpowiedź i wtedy wyjaśnimy szczegółowo dlaczego ta inwestycja jest jeszcze dzisiaj godna uwagi – dodawał radny.

Do tej pory grupa radnych nie przedstawiła lokalizacji tej inwestycji.

Warto dodać, że niebawem ruszy kolejne rozdanie rządowego programu „Polski Ład”. Czy znowu będzie potrzebna sesja nadzwyczajna?

Reklama


 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości