Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży to prężnie działająca uczelnia, podejmująca wiele inicjatyw oraz realizująca liczne – bardzo znaczące przedsięwzięcia. Jednym z nich jest Międzynarodowa Konferencja Naukowa, którą w tym roku MANS zorganizowała już po raz 10. Odbyła się ona w niezwykle urokliwym zakątku Podlasia – Tykocinie.
Tegoroczna edycja konferencji pod tytułem „Paradygmaty w naukach o zarządzaniu” właśnie dobiega końca. Mija jej jubileuszowa odsłona, gdyż Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży zorganizowała ją po raz 10. Rozplanowana ona została na trzy dni – od 16 do 18 września, a miejscem jej realizacji po raz kolejny stał się malowniczy Tykocin.
Procesowi organizacji tej konferencji przyświecały dwa główne cele. Po pierwsze, chęć integracji środowisk naukowych wszystkich typów instytucji naukowych, a po drugie potrzeba upowszechniania wyników badań, a co za tym idzie pragnienie inspirowania nowych kierunków badawczych. Cele te w pełni przełożyły się na problematykę konferencji, która skupiła się wokół także dwóch najistotniejszych zagadnień, a mianowicie: problemy i aspekty zarządzania w przedsiębiorstwach i instytucjach oraz problemy i aspekty zarządzania bezpieczeństwem na poziomie lokalnym, krajowym, międzynarodowym i globalnym.
Wspomniana wyżej tematyka konferencji została z dużym zainteresowaniem przyjęta przez wszystkich jej potencjalnych uczestników, co potwierdziła finalna lista zarejestrowanych do udziału w niej specjalistów. Okazała się ona być naprawdę imponująca, co było powodem do radości dla całej Akademii, a przede wszystkim dla jej rektora.
- Bardzo się cieszymy, że nasze zaproszenie przyjęli naukowcy z całej Polski, ale nie tylko, bo także z Ukrainy. Mamy ponad 100 uczestników z ponad 40. uczelni, uniwersytetów, akademii ekonomicznych, szkół państwowych, szkół zawodowych, więc jest to dla nas zaszczyt, że tak duża grupa osób chce przyjechać na konferencję organizowaną przez Międzynarodową Akademię Nauk Stosowanych, że są z nami. Większość uczestników jest już kolejny raz, to znaczy, że z nami się dobrze czują, że uważają, że warto na tego typu wydarzeniach być – mówił dr inż. Ireneusz Żuchowski rektor MANS.
Twórcze spotkanie w Tykocinie miało bardzo ciekawy harmonogram. Uczelnia zadbała o jego różnorodność, tak aby trzydniowa konferencja naukowa faktycznie wiele wniosła do poruszanych na niej zagadnień. Wystąpienia, sesje panelowe, sesja plenarna, a więc liczne referaty oraz merytoryczne dyskusje z pewnością przyczynią się do podniesienia jakości działań podejmowanych przez naukowców oraz instytucje publiczne.
Prorektor Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży dr hab. Andrzej Borusiewicz także podkreślał ogromne znaczenie zorganizowanego po raz kolejny przez uczelnię przedsięwzięcia. Konferencję postrzega bowiem jako doskonałą płaszczyznę nie tylko do prowadzenia przedmiotowych rozmów w dziedzinie szeroko pojętego zarządzania, ale także idealną okazję do planowania zespołowych działań, a także promocji naszego miasta.
- Jest to niewątpliwa okazja do wymiany poglądów, do można powiedzieć wspólnych planów i też co jest istotne, że ta nasza Łomża jest postrzegana w Polsce, jako takie ciekawe miejsce, gdzie możemy się spotkać i wymienić różnego rodzaju poglądami, a także planować wspólną przyszłość – powiedział prorektor Borusiewicz.
Uczestnicy X Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Tykocinie, czyli głównie liczni przedstawiciele uczelni i instytutów badawczych. nie kryli zadowolenia z udziału w niej. Chwalili uczelnię za sposób organizacji przedsięwzięcia, stworzony klimat – sprzyjający wymianie doświadczeń, a także wybór tematyki, który systematycznie poszerzany jest o nowe moduły.