Szpital Ogólny w Kolnie poinformował o zawieszeniu Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w placówce, które ma potrwać trzy miesiące. Szpital argumentuje swoją decyzję brakiem odpowiedniej ilości wykwalifikowanego personelu.
Od dzisiaj Oddział Położniczo-Ginekologiczny w Szpitalu Ogólnym w Kolnie został zawieszony, a taki stan rzeczy ma teoretycznie potrwać przez 3 miesiące. Sytuacja ta skutkuje brakiem przyjęć pacjentek w ciąży wymagających hospitalizacji, pacjentek do porodu, pacjentek ze schorzeniami ginekologicznymi, a także pacjentek z innymi schorzeniami wymagającymi interwencji w zakresie położnictwa i ginekologii. Szpital podkreśla jednak, iż w jego murach nadal funkcjonuje Poradnia Położniczo-Ginekologiczna, która udziela świadczeń od poniedziałku do soboty, a pacjentki są tam przyjmowane najpóźniej w ciągu 3 dni roboczych od zgłoszenia.
Według dyrekcji szpitala zawieszenie Oddziału Położniczo-Ginekologicznego wynika z niewystarczającej ilości lekarzy do pracy, a tym samym pełnego zabezpieczenia dyżurów. Szpital zapewnia jednak, iż podejmuje działania w celu pozyskania lekarzy do pracy, zatem działalność może zostać wznowiona w przypadku „skompletowania” zespołu lekarskiego.
Fakt wznowienia działalności Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w kolneńskim szpitalu jest jednak wątpliwy, gdyż placówka na chwilę obecną nie ma wystarczającej ilości środków, aby go utrzymać. Poza tym roczna liczba porodów nie spełnia kryteriów, które zawiera projekt opracowany przez Ministerstwo Zdrowia. Zakłada on bowiem, iż oddziały położnicze w szpitalach powiatowych, w których rocznie odbywa się mniej niż 400 porodów, mają być likwidowane.