Reklama

Porozumienie śmieciowe Łomży z Piątnicą i Kolnem

16/11/2021 08:00

Na poniedziałkowej (15.11) sesji radni zdecydowali o zawarciu porozumienia dotyczącego gospodarki odpadami z Kolnem i gminą Piątnica.

Łomża zagospodaruje odpady pochodzące z Kolna oraz gminy Piątnica. Z drugiej strony wspomniane samorządy przekażą miastu dotacje celowe. To wynik zatwierdzonego na sesji rady miejskiej porozumienia. 

Obecnie odpady przetwarzane w instalacji komunalnej pochodzą z Łomży i 18 gmin wchodzących w skład dawnego RIPOK-u (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych). Do 2019 r. istniał obowiązek regionalizacji i wszystkie gminy przyporządkowane do RIPOK-u musiały do niego dostarczać odpady, co gwarantowało ich odpowiednią ilość. Aktualnie gminy mogą przekazywać odpady do dowolnej instalacji. I tak np. Miastkowo zaczęło oddawać swoje śmiecie do Ostrołęki. Natomiast łomżyńskie ZGO chce zabezpieczyć właściwą ilość odpadów. Kolno oraz gmina Piątnica będą zatem odpowiadały za zapewnienie właściwej ilości śmieci i na wymaganym poziomie recyklingu. 

Reklama

- Problem śmieci jest problemem nurtującym nas wszystkich. My, jako gmina, też się z tym borykamy. Ten problem jest i będzie. Myślę, że nasza dobra współpraca z miastem Łomża, z miastem Kolno pozwoli na to, żeby ta stabilizacja RIPOK-u w Czartorii funkcjonowała i miała się dobrze. Dlatego zwracam się do Państwa z taką prośbą, żebyście Państwo uwzględnili nasz wniosek o przystąpienie do tego porozumienia, za co będę niezmiernie wdzięczny - apelował przed głosowaniem Artur Wierzbowski, wójt gminy Piątnica. 

 - Dlaczego miasto Kolno, dlaczego Piątnica? Akurat tak się składa, że mieliśmy wniosek i z Kolna i z Piątnicy. Były rozmowy prowadzone. M.in. te porozumienia oraz polityka przyjęta przez ZGO ma przyczynić się do tego, że to właśnie interes mieszkańców naszego miasta będzie zabezpieczony - wyjaśniał z kolei prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Reklama

Za zawarciem porozumienia międzygminnego zagłosowało 11 radnych, 8 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Na "tak" byli: Maciej Andrzej Borysewicz, Ireneusz Waldemar Cieślik, Marcin Dębek, Hanka Gałązka, Andrzej Janusz Grzymała, Alicja Konopka, Stanisław Oszkinis, Andrzej Podsiadło, Piotr Serdyński, Edyta Śledziewska oraz Andrzej Wojtkowski.

- Usłyszałem taką fajną maksymę czy stwierdzenie. Otóż, negocjują dwie firmy, bo jest ograniczona liczba pomarańczy, a każda z nich potrzebuje komponentu z pomarańczy. Jak wszedł zawodowy negocjator, jak zaczęli rozmawiać, to się okazuje, że problemu nie ma, bo jedna firma potrzebuje miąższu, a druga skórki, czyli może tak być, że obie strony mają korzyść. Dzisiaj rozmawiamy na temat przyszłości, bo to co dzisiaj podjęliście upoważnia mnie do tego, żeby przedstawić swojej radzie, że miasto Łomża wykazało dobrą wolę i będziemy próbowali działać - zawarcie porozumienia ucieszyło Andrzeja Dudę, burmistrza Kolna.

Reklama

Porozumienie zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku i będzie ważne do końca czerwca 2024 r.

 

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości