Poseł Lech Antoni Kołakowski wystosował kolejną interpelację skierowaną do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza. Tym razem, w swojej interpelacji, poseł wykazuje troskę o stosowanie profilaktyki i bezpłatnego leczenia stomatologicznego uczniów w polskich szkołach.
Jak czytamy w datowanej na 4 maja interpelacji, łomżyński parlamentarzysta niepokoi się występowaniem próchnicy u znacznej części dzieci i młodzieży, co powinno skłonić do podjęcia działań, mających na celu zmianę takiego stanu rzeczy.
- Brak wczesnego leczenia już w wieku szkolnym skutkuje pogłębieniem się chorób jamy ustnej. Powikłania zaś schorzeń jamy ustnej mogą wywołać bardzo poważne skutki zdrowotne i choroby ogólnoustrojowe w przyszłości. Zatem zapewnienie odpowiedniej profilaktyki, a przede wszystkim opieki stomatologicznej w szkołach, odpowiadającej faktycznie istniejącym potrzebom, ma ogromne znaczenie społeczne - podkreśla poseł w swoim wystąpieniu i postuluje wprowadzenie obowiązkowej profilaktyki oraz opieki stomatologicznej w szkołach.
Poniżej pełna treść interpelacji.
INTERPELACJA
w sprawie
profilaktyki i bezpłatnego leczenia stomatologicznego
uczniów w polskich szkołach
Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996 r. Nr 73, poz. 350 ze zm.) w zw. z art. 192 ust. 1 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej (M.P. z 2002 r. Nr 23, poz. 298) składam interpelację w sprawie profilaktyki i bezpłatnego leczenia stomatologicznego uczniów w polskich szkołach.
Zaniepokojenie budzi występowanie próchnicy u znacznej części dzieci i młodzieży, co powinno skłonić do podjęcia działań, mających na celu zmianę takiego stanu rzeczy. Brak wczesnego leczenia już w wieku szkolnym skutkuje pogłębieniem się chorób jamy ustnej. Powikłania zaś schorzeń jamy ustnej mogą wywołać bardzo poważne skutki zdrowotne i choroby ogólnoustrojowe w przyszłości. Zatem zapewnienie odpowiedniej profilaktyki, a przede wszystkim opieki stomatologicznej w szkołach, odpowiadającej faktycznie istniejącym potrzebom, ma ogromne znaczenie społeczne. Należy wyraźnie podkreślić, że im wcześniej rozpoczęta zostanie opieka stomatologiczna, tym mniej problemów zdrowotnych pojawi się w przyszłości, a koszty leczenia będą niższe.
Rynek opieki stomatologicznej w Polsce zdominowany jest przez podmioty prywatne. Dostęp do publicznych świadczeń stomatologicznych w poszczególnych regionach Polski jest bardzo zróżnicowany. Najgorzej jest w małych miasteczkach i wsiach, gdzie większość dzieci została całkowicie pozbawiona leczenia stomatologicznego. Wielu uczniów odwiedza dentystę raz w roku, a są i tacy, którzy nie robią tego w ogóle. Dlatego też niezbędne jest wprowadzenie obowiązkowej profilaktyki oraz opieki stomatologicznej w szkołach. W szczególności należałoby przywrócić gabinety stomatologiczne w szkołach, wprowadzić systematyczne przeglądy w obrębie jamy ustnej dzieci i młodzieży oraz zapewnić bezpłatne leczenie stomatologiczne uczniów w szkołach. Objęcie szeroką profilaktyką i pełnym leczeniem stomatologicznym wszystkich dzieci w szkołach, w tym dzieci z rodzin wielodzietnych oraz dzieci pochodzących ze środowisk wiejskich i małych miast, gdzie dostęp do opieki stomatologicznej jest utrudniony, pozwoli na obniżenie próchnicy i potrzeb leczenia stomatologicznego w Polsce w przyszłości.
Pytania:
1. Czy Pan Minister dostrzega problem występowanie próchnicy u znacznej części dzieci i młodzieży w Polsce, co świadczy o tym, że podejmowane działania nie są wystarczające?
2. Kiedy przywrócone zostaną gabinety stomatologiczne w szkołach, co umożliwi właściwą opiekę stomatologiczną dzieciom i młodzieży?
3. Czy i kiedy zapewnione zostanie uczniom bezpłatne leczenie stomatologiczne w szkołach?
Wnoszę również o poinformowanie mnie o decyzjach, jakie Pan Minister podjął i podejmie w przedmiotowej sprawie.
Z poważaniem
Lech Antoni Kołakowski
Poseł na Sejm RP