Reklama

Pracownicy 50+. Wiek to atut, nie bariera

03/03/2026 07:42

W Polsce od lat przybywa zarówno pracujących emerytów, jak i osób, które nie pobierają świadczenia i pozostająaktywne zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych  podsumowały we czwartek wyniki kampanii informacyjno-edukacyjnej, skierowanej do przedstawicieli branż działających w ramach OPZZ.

Na szkoleniach organizatorzy upowszechniali wiedzę o zasadach działania systemu emerytalnego.Starali się szczególniepogłębiać świadomość uczestników na tematroli, którąwłasna przezorność odgrywaw zapewnieniusobie bezpieczeństwa finansowego w okresie emerytalnym. W związku z dużym zainteresowaniem kampanią, organizatorzy zapowiadają jej kontynuację. 

Coraz więcej osób odkłada moment przejścia na emeryturę

– W grudniu 2024 roku ubezpieczeniem zdrowotnym z innego tytułu niż status emeryta było objętych 872,6 tys. osób z ustalonym prawem do emerytury. Spośród pracujących seniorów 556,8 tys. było również objętych ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. W ciągu ostatnich 9lat liczba pracujących emerytów wzrosła o 51,7%. Dane za 2025 rok poznamy w marcu, ale widzimy, że coraz więcej osób w wieku emerytalnym jest zainteresowanych dalszą aktywnością zawodową – mówi członek zarządu ZUS Paweł Jaroszek.  –Skłoniło nas to do uruchomienia w ubiegłym roku programu pod hasłem „Moja emerytura zależy ode mnie – praca się opłaca”. Chcieliśmy, aby pracownicy zrozumieli system ubezpieczenia emerytalnegooraz zobaczyli, jak różne zachowania wpływają na kształtowanie wysokości indywidualnych emerytur – dodaje przewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski.

Reklama

Szkolenia dostosowane do branżowej specyfiki

Uczestnikami szkoleń byli przedstawiciele ogólnokrajowych organizacji związkowych OPZZ.Reprezentowalitakie branże, jak:

górnictwo i energetyka, przemysł, oświatai nauka, usługipubliczne, transport, budownictwoi przemysł drzewny, handel, usługi, sądownictwo oraz kultura i sztuka.

Tematyka każdego szkolenia była dostosowana do specyfiki rozwiązań emerytalnych konkretnegodziaługospodarki.

Szkolenia prowadzili specjaliści z I OddziałuZUS w Warszawie.Były onepodzielone na 3 moduły:

Reklama
  • wpierwszym uczestnicy poznawali bliżej polski system emerytalny,
  • wdrugim przyglądali się czynnikom wpływającym na wysokość emerytury,
  • w trzecim poznawali zdrowotne i psychiczne konsekwencje przejścia na emeryturę,weryfikowalistereotypy związane z wiekiem oraz słuchali o systemowych możliwościach wzmacnianie potencjału pracowników 50+ dzięki programom interwencyjnym, które mogą realizować zakłady pracy.

Kolejna odsłona kampanii już wkrótce

– Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem członków związków zawodowych, dlatego OPZZ zamierza kontynuować współpracę z Centralą ZUS i I Oddziałem ZUS w Warszawie. Wraz z dodatkowym partnerem, czyli Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym,zrealizujemy II etap kampanii pod hasłem: „Wiek to atut, nie bariera” – powiedział wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin.

Źródło: ZUS
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości