Prośba o wskazanie miejsc przy masowym napływie cudzoziemców. Miasto odpowiada Wojewodzie!

10/06/2024 15:50

Podlaski Urząd Wojewódzki zwrócił się z prośbą do Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydentów Miast oraz Starostów Powiatów o wskazanie miejsc możliwych do wykorzystania przy masowym napływie cudzoziemców na terytorium RP. Pismo, datowane na 14 maja 2024 r., jest skierowane do obiektów innych niż te, które obecnie są objęte pomocą na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

W piśmie Wojewoda Podlaski zaznacza, że analiza miejsc i obiektów powinna obejmować zasoby Skarbu Państwa, samorządu województwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, w tym gmin znajdujących się na administrowanym terenie. Dokument podzielił miejsca na trzy kategorie:

  1. Ośrodki wspólnego zamieszkania – obiekty, gdzie cudzoziemcy mogliby znaleźć zakwaterowanie na okres powyżej 3 miesięcy, takie jak akademiki, hotele oraz zaadaptowane przestrzenie mieszkalne.
  2. Ośrodki zbiorowego zakwaterowania – miejsca, gdzie migranci przebywaliby do 3 miesięcy, takie jak szkoły, fabryki, koszary, domy kultury i sale gimnastyczne.
  3. Obozowiska – wydzielone nieruchomości zapewniające czasowe zakwaterowanie.

Pod dokumentem, z upoważnienia wojewody podlaskiego, podpisał się Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Bogusław Maksim.

Łomża nie ma dodatkowych obiektów

Prezydent Miasta Łomża, Mariusz Chrzanowski, również otrzymał to pismo. Do 7 czerwca br. zobowiązany był do udzielenia odpowiedzi. 

- Obiekty możliwe do wykorzystania z zasobu miasta Łomża, są wykorzystywane obecnie dla uchodźców objętych pomocą na podstawie ustawy z dnia  12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Obiektów możliwych do wykorzystania przy masowym napływie cudzoziemców Miasto nie posiada -  tak brzmi odpowiedź Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Łomży, który trafiła do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wyjaśnienia Urzędu Wojewódzkiego

Po medialnej wrzawie, służby Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego uspokajały, że sprawa nie ma nic wspólnego z nielegalnymi migrantami. Wyjaśniono, że jest to standardowa procedura aktualizacji bazy danych o ośrodkach dla cudzoziemców, powtarzana co kilka lat we wszystkich województwach. Ostatni raz samorządowców proszono o to w 2022 roku.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 12/06/2024 12:14

Najnowsze rolki



Najnowsze wiadomości