-Ktoś kiedyś powiedział, że między sprzedawcą a klientem trwa wojna. Ja użyłbym słowa "gra". Sprzedawca chce sprzedać. Klient musi zaś przyjść do sklepu uzbrojony w wiedzę - mówi Michał Małachowski, Miejski Rzecznik Konsumentów w Łomży.
Przed świętami sklepy jeszcze intensywniej stosują sztuczki sprzedażowe. Sprawdź, jak nie dać się oszukać.
W handlu święta rozpoczynają się od 2.listopada i trwają do 23. grudnia. Tak jest już od kilku lat. Handlowcy zdążyli przez ten czas opracować już szereg sztuczek, które mają zmusić nas do wydania większej ilości pieniędzy, niż zazwyczaj.
Choinka, dekoracje, piosenki świąteczne płynące z głośników mają przypominać nam o atmosferze świąt. Dodatkowo sklepy stosują niezwykle skuteczną metodę sprzedawania pewnych produktów opakowanych tak, że można je od razu położyć pod choinką.
- Kupiłam w ten sposob pięknie zapakowaną czapkę, szalik i rękawiczki. W zasadzie prezent mało atrakcyjny, ale to uświadomiłam sobie dopiero po powrocie do domu. W sklepie pociągnąło mnie kolorowe, eleganckie opakowanie - opowiada Marta Rządecka z Łomży.
Niestety, zakupy trzeba dobrze przemyśleć, bo prawo zwrotu nie istnieje.
- W Polsce zostało zniesione w 1996 r. Jeśli niektóre sklepy nadal je stosują, jest to dobra wola sprzedawcy - komentuje łomżyński rzecznik. - Trzeba jednak uważać, bo może się okazać, że prawo funkcjonuje tylko wtedy, kiedy odniesiemy do sklepu rzecz fabrycznie zapakowaną, z wszystkimi metkami. Najlepiej mieć takie potwierdzenie na piśmie, z pieczątką sklepu - radzi.
Klientom przysługuje za to prawo do reklamacji. Jeśli w kupionej przez siebie rzeczy zauważymy wady, możemy zareklamować towar w ciągu dwóch lat od chwili zakupu. Reklamacja powinna być zgłoszona w ciągu dwóch miesięcy od chwili zauważenia wady.
Warto też pamiętać, że zakupy zrobione przez Internet powinniśmy rozpakowac przy kurierze. Tylko wtedy, jeśli stwierdzimy wady czy braki w zamówieniu, mamy szansę spisać protokół podpisany przez kuriera i zwrócić towar do sklepu.
Robiąc zakupy przez Internet, przysuguje nam 10.dni na "rozmyślenie się", czyli odstąpienie od umowy sprzedaży bez podania przyczyny. Wystarczy wypełnić stosowne oświadczenie i odesłać towar do sklepu. Trzeba jednak pamiętać o nierozpakowywaniu zakupów z oryginalnych opakowań. Nie można np. usunąć folii z płyty CD czy gry komputerowej.