Kilkanaście wykładów, w tym dotyczących przedwczesnego wytrysku i odmładzania mężczyzn, zapoznanie z nowoczesnymi metodami diagnostyki i leczenia nowotworów układu moczowego i zabieg transmitowany w technologii 3D dla wszystkich zgromadzonych- na dwa dni Łomża stanie się stolicą polskiej urologii. Konferencja poświęcona tej dziedzinie medycyny ściągnie kilkuset lekarzy z całego kraju i prawdziwe autorytety środowiska medycznego.
Łomżyńskie Spotkania Urologiczne organizowane są już od kilkunastu lat. W tym roku jednak konferencja będzie stała na wyjątkowo wysokim poziomie.
Urologów z całego kraju czeka dziewiętnaście wykładów poświęconych tematom zwykle niespotykanym na tego typu sympozjach. Lekarze wysłuchają wykładu na temat hormonalnego odmładzania mężczyzn, nowych metod leczenia wytrysku przedwczesnego czy roli metody fotodynamicznej, pozwalającej na szybkie wykrywanie zmian nowotworowych w obrębie nerek. Niektóre zabiegi pokazowe będą transmitowane w technologii 3D.
Część wykładów odbędzie się w języku angielskim, medyków zainteresuje też z pewnością wystąpienie prokurator Marii Ambroziak z Prokuratury Okręgowej w Łomży, która opowie o prawnych aspektach błędów w sztuce lekarskiej.
- To będzie powrót do czasów, kiedy łomżyńska urologia wyznaczała trendy w całej Polsce. W 1992 roku właśnie w tym szpitalu zostało przeprowadzone laparoskopowe usunięcie pęcherzyka, pierwsze w tej części kraju- mówi lek. Telesfor Saracyn, ordynator oddziału urologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
Konferencja jest akredytowana przez Okręgową Izbę Lekarską w Białymstoku.
Organizatorzy spodziewają się nawet trzystu lekarzy z całego kraju. Dla nich, w wolnych chwilach, przewidziano też zwiedzanie Łomży i zawody strzeleckie.
Łomżyńskie Spotkania Urologiczne w Szpitalu Wojewódzkim potrwają od 11. do 12. października.