Sześć zespołów, w tym pięć spoza Łomży, uczestniczyło w sobotę 17 stycznia w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych. Organizatorem i gospodarzem imprezy był Regionalny Ośrodek Kultury przy ul. Małachowskiego 4 w Łomży.
Jako pierwsi wystąpili członkowie zespołu ze Zbójnej, których występ „z Gwiazdą" trwał ok. 15 minut, następni były uczennice i uczniowie gimnazjum w Nowogrodzie z jasełkami trwającymi 19 minut. Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu zaprezentowały cztery pieśni w gwarze kurpiowskiej. Po Śpiewaczach z Nowogrodu był czas na lokalny zespół „Misyjne Serduszka" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży ze swoją scenką „Z kolędą w dom", którą przedstawiali na łomżyńskich uliczkach, w kościele i w domostwach od 26 grudnia do 6 stycznia, o czym pisaliśmy wcześniej. Po Serduszkach, z 20 minutową scenką „Nie było miejsca dla Ciebie" wystąpiły uczennice ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodzie a następnie zespół „Dziewcoki z Nowogrodu" z Zespołu Szkół Samorządowych.
– My jesteśmy kolędnikami misyjnymi, dzieci otrzymały role już na początku grudnia i przez cały adwent były były ćwiczenia kolęd, pastorałek i tekstów, ponieważ nasz zespół kolędników nie tylko śpiewa, ale ma teksty do recytacji. Nasz występ trwa 10 minut. Staraliśmy się połączyć tradycję z nowoczesnością. – Mówi s. Małgorzata Szyszka, prowadząca Misyjne Serduszka. – Każdego roku wspieramy inny kraj misyjny. W tym roku były to Indie. Jesteśmy jedynym zespołem z Łomży, który włączył się w kolędę misyjną z ramienia Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. My kultywujemy tradycję kolędując a także pomagamy zbierając pieniądze na pomoc dzieciom w kraju misyjnym.
– Bardzo lubię kolędować, już drugi rok to robię. – dodaje Ola Wykowska, uczennica kl. IV w SP nr 2 w Łomży. – Najbardziej mi się podoba to, że mogę pomagać dzieciom z Indii i innych krajów biedniejszych niż Polska.
Na XXVIII Wojewódzkie Spotkania Zespołów Kolędniczych, które odbędzie się 2 lutego w Hajnówce, zakwalifikowano Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu, Zespół ze Zbójnej i Zespół „Dziewcoki z Nowogrodu", które zajęły odpowiednio I, II, III miejsce w kategorii zespołów kolędniczych. Natomiast zespół uczniów gimnazjum w Nowogrodzie zajął I miejsce w kategorii zespołów jasełkowych, a zespoły „Misyjne Serduszka" i uczniowie SP w Podgórzu dostały wyróżnienie w tejże kategorii.
Wydarzenie organizowane było Regionalny Ośrodek Kultury przy ul. Małachowskiego 4 w Łomży, które wsparł Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku i Starostwo Powiatowe w Łomży, natomiast nagrody zasponsorował Prezydent Miasta Łomża, Starosta Łomżyński i Kierownik Klubu Wojskowego w Łomży.
Fot: http://foto.pdabrowski.art.pl/index.php?/category/96
Paweł Stanisław Dąbrowski