Futurystyczny przystanek z huśtawkami zamiast zwykłej ławeczki, czytelną tablicą z rozkładem jazdy- dostosowaną do potrzeb osób starszych, a jeśli pieniędzy wystarczy- z urządzeniem do odsłuchania monologów Hanki Bielickiej. To pomysł dwojga młodych łomżyniaków. Przystanek chcieliby ustawić obok Galerii Veneda, a pieniądze na jego wykonanie zdobyć w ramach budżetu obywatelskiego.
Za pomysłem ustawienia nowoczesnego i pełnego rozrywki przystanku autobusowego stoi dwóch młodych łomżyniaków: związany z TVP Białystok dziennikarz Mateusz Grzymkowski i jego nieco młodszy kolega, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego Krzysztof Kozłowski.
To oni wymyślili koncepcję, przedyskutowali ją z urzędnikami łomżyńskiego ratusza, Krzysztof (marzący o studiowaniu architektury) wykonał wizualizację obiektu i złożyli projekt, licząc na wsparcie ze środków budżetu obywatelskiego.
- Przystanek miały stanąć koło Galerii Veneda z kilku względów. Plany zagospodarowania przestrzennego tej części miasta pozwalają na wybudowanie nowoczesnego obiektu, który wkomponuje się w otoczenie. To nie Starówka, gdzie trzeba zabiegać o zgodę konserwatora zabytków. Poza tym "życie" przeniosło się w okolice galerii, tam spędzają czas mieszkańcy miasta i przyjezdni, dlatego przystanek byłby dodatkową formą rozrywki- tłumaczy Mateusz Grzymkowski.
Obiekt z pewnością byłby najoryginalniejszym przystankiem w Łomży. Zamiast siedzisk- pasażerowie czekaliby na autobus na huśtawkach. Czas mogliby sprawdzić na zegarze solarnym, a rozkład jazdy- na dużej, czytelnej tablicy. Jeśli pieniędzy wystarczyłoby, łomżyniacy chcieliby też zamontować tam urządzenie odtwarzające monologi Hanki Bielickiej i piosenki. Całość prac oszacowana została na ok. 70 tys. złotych.
Projekty do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego można zgłaszać w łomżyńskim ratuszu do środy, 9. kwietnia. Do tej pory wpłynęło kilkanaście propozycji, które łącznie opiewają na kwotę ok. 1 mln 55 tys. złotych. Wygrają najlepsze- do wydania jest bowiem tylko 300 tys. złotych. O tym, na które pomysły pieniądze powinny być przeznaczone, zdecydują mieszkańcy miasta. Głosowanie będzie trwało od 12. do 26. maja.