Reklama

Przyznano 49 tys. świadczeń w ramach programu "Mama 4+"

09/07/2019 07:00

W ciągu czterech miesięcy złożono 55,1 tysięcy wniosków o świadczenie „Mama 4 +”. Wśród ubiegających się o wsparcie zdecydowaną większość (ponad 54,7 tys.) stanowią kobiety. Mężczyzn, którzy wychowali czworo lub więcej dzieci było zaledwie 141. ZUS przyznał już ponad 48,3 tys. świadczeń „Mama 4+”, a KRUS kolejne kilkaset - poinformowała minister Bożena Borys-Szopa.

Wśród ubiegających się o świadczenie największą grupę wiekową liczącą ponad 40 tys. stanowią osoby między 60 a 69 rokiem życia. Dwa wnioski zostały złożone przez osoby, które skończyły 99 lat.

W ciągu obowiązywania programu ZUS przyznał już ok. 48,3 tys. świadczeń, a KRUS - około 800. 17,4 tys. osób otrzymuje świadczenie w pełnej wysokości 1100 zł brutto - poinformowała szefowa MRPiPS - a do 30.5 tys. osób trafia świadczenie dopełniające. 

Czołówkę z największą liczbą zarejestrowanych wniosków stanowią:  Wielkopolskie - ponad 6 tysięcy, Górny Śląsk - 5,1 tys.  Podkarpackie - 5,1, Pomorskie - 4,7 i Kujawsko-Pomorskie - ok 4 tys.  Najwięcej wniosków złożono w gdańskim oddziale ZUS - 3,5 tys. następnie w dwóch poznańskich - 2,7 tys. i rzeszowskim - 2,7.  W Warszawie łącznie w trzech oddziałach ZUS przyjęto 1,2 tys. zgłoszeń. KRUS najwięcej wniosków przyjął i świadczeń przyznał w Krakowie, Rzeszowie, Warszawie i Lublinie.

Reklama

Z założenia „Mama 4+” jest programem dla osób, które w przeszłości zrezygnowały z pracy na rzecz wychowywania co najmniej czwórki dzieci, a dzisiaj nie mają prawa do najniższego świadczenia emerytalnego lub otrzymują je w niższej wysokości. Na świadczenie to w budżecie państwa zarezerwowano w tym roku ponad 801 mln złotych.

Źródło: MRPiPS

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości