Reklama

Pychówki na start. Jedyne takie mistrzostwa w calym regionie już w sobotę.

24/06/2014 09:40

Łodzie pychówki- jedna z największych atrakcji Narwiańskiego Parku Narodowego- w najbliższą sobotę będą ścigać się na łomżyńskich bulwarach. To tradycyjna i coraz bardziej zapominana metoda pływania, polegająca na odpychaniu się od dna długim wiosłem lub tyczką. W zawodach wezmą udział wioślarze z Łomży, Nowogrodu i Wizny.

Tradycyjne pychówki mają długość od czterech do nawet ośmiu metrów. Zwykle łodzie wykorzystywane były w pracach gospodarskich- do połowu ryb, przewozu siana.

Sterowanie pychówką wymaga nie lada siły (szczególnie, kiedy jest obciążona)- łódź trzeba przepchnąć na powierzchni wody, odpychając się od dna długim kijem lub tyczką.

- Gdy głębokość wody nie pozwala na odpychanie się od dna albo gdy płynie się z prądem, stosuje się technikę "na ruma". Polega ona na powolnym wiosłowaniu wzdłuż jednej burty, przy czym każde pociągnięcie wiosłem kończy się delikatnym, "zawijającym" odbiciem od burty- opowiadają specjaliści z Narodowego Parku Narwiańskiego.

Reklama

Dziś pychówki wykorzystuje się przede wszystkim w celach rekreacyjnych, zwłaszcza na Narwi.

W zawodach zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wezmą udział zawodnicy z Łomży, Nowogrodu i Wizny. Będą rywalizować o tytuł Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi.

Wyścigi pychówek będzie można oglądać w najbliższą sobotę, 28. czerwca od godz. 14.00 w łomżyńskim porcie. Sportowym emocjom towarzyszyć będzie koncert szantowy Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama