Reklama

Pył z Sahary nad Łomżą

30/04/2019 08:25

Wielu łomżyńskich kierowców mogło dostrzec w ostatnim tygodniu kwietnia na karoserii i szybach swoich samochodów nietypowy i dokuczliwy osad. Łączyło się to na ogół z wietrznymi warunkami pogodowymi oraz słoneczną pogodą.

Jak się okazało m.in. Polska i w szczególności duża część naszego regionu została dotknięta zimnym niżem, który skierował na północ naszego kontynentu w kierunku Norwegii, południowej Szwecji i krajów bałtyckich, masywne ilości piasku z saharyjskiej części Algierii.

W przypadku Łomży poziom zapylenia powietrza zmierzony na stacji pomiarowej jakości powietrza, okresowo kilkukrotnie przekraczał dopuszczalne poziomy średniorocznej normy zawartości w powietrzu pyłu zawieszonego PM 10, osiągając w dniu 25 kwietnia br. rekordowy poziom 103,7 ug/m3.

Reklama

O powadze sytuacji świadczył wydany w tej sprawie przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej specjalny Komunikat. Saharyjski pył mógł prowadzić przy dłuższym okresie oddziaływania do uciążliwej chrypki, łzawienia oczu i kataru, a w sposób szczególnie niekorzystny problem zapylenia powietrza mogły odczuwać dzieci w okresie niemowlęcym, jak również alergicy i astmatycy.

 

/red.: ŁTE „Ekosfera doliny Narwi”/

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości