Łomżyńscy radni nad tym głosowali, a i tak ich diety wzrosną o kilkaset złotych. Wynika to z wejścia w życie nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Łomży radni otrzymali podwyżki z „automatu”. Środki zostały ujęte w uchwale dotyczącej zmian w tegorocznym budżecie miasta. Otrzymają diety z wyrównaniem od sierpnia.
Zgodnie z nowelizacją ustawy, która weszła w życie od 1 listopada 2021 r. wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca 2,4-krotności kwoty bazowej. Wcześniej wynosiła ona 1,5 kwoty bazowej. Dodatkowo ustawodawca wykazał, że przepisy mają zastosowanie do ustalenia wysokości wynagrodzeń, diet i uposażeń należnych od dnia 1 sierpnia 2021 r. Za listopad radni otrzymają dietę w grudniu, już bez wyrównania, po nowej stawce.
I tak przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Konopka, pobierająca do tej pory dietę 2013,10 zł, otrzyma teraz miesięcznie 3220,96 zł. Do tego dojdzie jeszcze 3623,58 wyrównania. Podwyżkę „odczują” także wiceprzewodniczący Andrzej Grzymała i Maciej Borysewicz – z 1509,83 zł na 2415,72 zł oraz radni sprawujący funkcje przewodniczących komisji, którzy do tej pory za pracę samorządowca otrzymywali 1308,52 – teraz będzie to kwota 2093,62 zł. Pozostali przeskoczą próg z 905,90 zł na 1449,43 zł.
Nikt z radnych nie zabrał publicznie głosu w tej sprawie podczas dzisiejszej ponad trzygodzinnej sesji. Dość znaczna podwyżka została ujęta w uchwale dotyczącej zmian w tegorocznym budżecie miasta.
Dziś została także podjęta uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia prezydentowi miasta. Jak podkreśliła podczas sesji skarbnik miasta Elżbieta Parzych, zarobki włodarza są obecnie mniejsze niż wynagrodzenia niektórych pracowników łomżyńskiego magistratu.