Znamy już wyniki otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie ochrony zdrowia. W tym roku do rozdysponowania było 120 tys. zł, a najwięcej, bo 50 tys. zł otrzymało Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" p.w. Świętego Ducha.
O miejską dotację mogły ubiegać się stowarzyszenia i fundacje. Po ogłoszeniu otwartego konkursu ofert do Urzędu Miejskiego w Łomży wpłynęło 18 wniosków. Środki trafiły ostatecznie do 11 podmiotów, a do podziału było 120 000,00 zł. Najwięcej, czyli 50 000,00 zł otrzymało łomżyńskie hospicjum na zadanie "opieka hospicyjno-paliatywna nad chorymi w terminalnym stadium choroby nowotworowej". Jest to o połowę większa kwota niż w latach poprzednich.
Jak zaznacza prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, taką kwotę zaproponowała komisja konkursowa i została ona przez niego zaakceptowana. - Odniosłem się pozytywnie do tego podziału. W komisji zasiadają osoby merytoryczne, znające z bliska realia w ochronie zdrowia w mieście – mówi włodarz, podkreślając jak ważne są organizacje pożytku publicznego z zakresu zdrowia w życiu społecznym. Warto dodać, że to nie jedyne w ostatnim czasie wsparcie, jakie trafiło do hospicjum z budżetu miasta. Na wniosek prezydenta Mariusza Chrzanowskiego rada podjęła uchwałę o przekazaniu 25 000,00 zł na zakup łóżek rehabilitacyjnych.
Dużo większe środki na realizację dwóch zadań związanych z autyzmem przyznano w tym roku Fundacji DR OTIS. Łącznie jest to 19 575,00 zł. Więcej otrzymało też Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym. Kwotę 9 632,20 zł organizacja trzeciego sektora zamierza przeznaczyć ją na profilaktykę i wczesne wykrywanie chorób nowotworowych u kobiet oraz rehabilitację kobiet po mastektomii. Środki w wysokości 8 550,00 zł wspomogą Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Na Rzecz Rozwoju, Promocji i Doskonalenia, a 8 000,00 zł trafiło do Fundacji JA i TY na poprawę aktywności fizycznej i sposobu odżywiania osób z niepełnosprawnością. Zadanie pt. "Zadbaj o swój kręgosłup III edycja 2019" za kwotę 7 000,00 zł zrealizuje Stowarzyszenie Twórczego Działania "BK Step".
- Korzyści płynące z realizacji zadań i działań na rzecz poprawy zdrowia naszych mieszkańców są ogromne i nieocenione – mówi zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski, przewodniczący komisji dzielącej środki na zdrowie.
- Zdajemy sprawę z tego, że tych potrzeb z roku na rok jest coraz więcej. Budżet mamy ograniczony, ale staramy się tym wyzwaniom przynajmniej w jakimś stopniu sprostać. W tym roku komisja zdecydowała, że największe wsparcie otrzyma Hospicjum. Inne projekty, które otrzymywały bardzo duże wsparcie w poprzednich latach takich środków w tym roku nie dostały, ale widzimy że mają możliwości na wsparcie z innych źródeł. Dzięki temu mogliśmy wspomóc większą kwotą Hospicjum, bo środków na zdrowie jest tyle samo co w poprzednich latach – dodaje Stypułkowski.