Reklama

„Razem dla edukacji” w Ejszyszkach [FOTO]

04/06/2019 07:00

Pod koniec maja grupa uczniów wspólnie z nauczycielami z WETY wyruszyła w podróż do Ejszyszek, by zrealizować ostatni etap projektu "Razem dla edukacji". Celem pobytu młodzieży na Litwie było zgłębianie wiedzy na temat wielkich Polaków żyjących na Wileńszczyźnie, ale także promowanie postaw patriotycznych poprzez poznawanie historii i kultury Ziemi Litewskiej.

Grupa z ZSWiO Nr 7 w Łomży powitana została w progach ejszyskiej szkoły jak najlepsi przyjaciele. Inaugurującą ostatnią wizytę na Litwie uroczystość uświetniły różne grupy wiekowe z zespołu "Kwiaty Polskie", które zaprezentowały patriotyczne piśni i tańce z tradycji narodowej. Dyrektor Gimnazjum w Ejszyszkach, Robert Sliżewski życzył gościom samych radosnych chwil na Litwie oraz owocnych, wspólnych działań projektowych.

Uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 od 27 do 31 maja uczestniczyli w wycieczkach edukacyjnych. Ejszyszanie na początku oprowadzili gości po swoim urokliwym miasteczku, zorganizowana została również wycieczka do strażnicy na granicy litewsko-białoruskiej. Kolejnego dnia łomżyńscy uczniowie odwiedzili Wilno. Młodzież zgromadziła się przy pomniku Józefa Piłsudskiego na cmentarzu w Rossie, aby oddać hołd Marszałkowi i odczytać słowa wyryte na granitowej płycie nagrobnej z dzieł Juliusza Słowackiego. Kolejnym punktem wycieczki był spacer zabytkowymi uliczkami do Matki Boskiej Ostrobramskiej i do celi Konrada – bohatera III części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Reklama

Następnego dnia młodzież polska i litewska zwiedzała zamek w Trokach położony w otoczeniu trzech jezior oraz zabytkowe domy Karaimów – grupy etnicznej, żyjącej w tym miasteczku. Nie zabrakło degustacji regionalnego dania – kibinów.

Uczestnicy projektu, oprócz wycieczek, mogli liczyć na warsztaty w Gimnazjum w Ejszyszkach. Brali w nich udział uczniowie i nauczyciele WETY: Sylwia Makowska, Iryna Rząsińska, Magdalena Budziszewska i Daniel Dzierżyk. Lekcje języka litewskiego i plastyki oraz gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu pozwoliły poznać się jeszcze lepiej.

Reklama

Młodzież kontynuowała pracę nad gazetką okolicznościową dotyczącą współpracy obu szkół w ramach projektu "Razem dla edukacji". Pomagały im oczywiście nauczycielki z Gimnazjum w Ejszyszkach: Marzena Juchniewicz, Barbara Spiridenkowa, Anna Walicka, Jolita Ławrukaitienie i Zofia Sokołowska.

- Rozpoczęta jesienią 2018 r. współpraca zaowocowała nowymi przyjaźniami i znajomościami, które będą trwać długie lata. Zauważyliśmy, jak piękne są postawy patriotyczne prezentowane przez Polaków na Litwie. Uczniowie zadeklarowali, by w przyszłym roku szkolnym znów zorganizować wycieczkę do malowniczych Ejszyszek  – relacjonuje koordynatorka projektu Magdalena Budziszewska.

Reklama

Podczas pożegnania nie zabrakło łez wzruszenia. Cztery dni upłynęły w atmosferze twórczej pracy oraz integracji polsko-litewskiej. Współpraca ZSWiO Nr 7 w Łomży i Gimnazjum w Ejszyszkach została nawiązana w październiku 2018 r. w ramach realizacji projektu „Razem dla edukacji”, który został zainicjowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska", dzięki środkom przekazanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Rodzina Polonijna”.

zdj. nadesłane

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości