Tradycyjnie już Niedziela Świętego Rocha odbywa się w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Jarmark z rękodziełem, regionalnymi przysmakami, a także konkursy przyciągnęły ludzi z Nowogrodu, Łomży, okolicznych miejscowości i przejezdnych gości. Folklorystyczna impreza odbywa się już od 1995 roku.
Drzwi Skansenu jak zawsze były otwarte dla zwiedzających za darmo. Pogoda dopisała, więc odwiedzający chętnie przyglądali się temu, co przygotowano. A było tego całkiem sporo.
Można było podziwiać pracę kowala, który prezentował swój kunszt wykuwając m.in. podkowy dla koni. Swoją pracą pokazał również garncarz oraz wycinankarka, która zajmuje się tworzeniem ozdób kurpiowskich.
Nie zabrakło tradycyjnych już konkursów - m.in. biegu z jajkiem, wspinania się na słup, przybijania gontów, czy biegu w "kurpiach".
Dla tych, którzy nie zwiedzali, a chcieli coś zakupić czekały regionalne przysmaki - sery, miody, pampuchy czy piwa, a także rękodzieło. Na straganach można było znaleźć obrazy, rzeźby, koronki, wiklinę czy obrusy.
Gościom i przybyłym wystawcom przygrywała Kapela Kurpiowska z Łomży oraz Paka z Grajewa.
Niedziela św. Rocha organizowana jest przez Muzeum Północno- Mazowieckie w Łomży od 1995 roku. Wspomnienie świętego obchodzone jest 16. sierpnia- wtedy w kościele katedralnym w Łomży przypada też odpust.
Roch to żyjący w XIII lub XIV wieku (źródła nie podają pewnej daty) święty kościoła katolickiego. W swoim życiu wsławił się wieloma uzdrowieniami i opieką nad chorymi. Sam miał zostać cudownie uzdrowiony z dżumy. Jest patronem aptekarzy, lekarzy, rolników, ogrodników, chroni od zarazy i opiekuje się zwierzętami domowymi.