Od lat spada ilość powołań do stanu duchownego. Rozwiązaniem problemu mają być rekolekcje powołaniowe. W naszej diecezji organizują je Wyższe Seminarium Duchowe im. Papieża Jana Pawła II w Łomży.
Kryzys powołań kapłańskich w kościele katolickim trwa od lat. Spada liczba nowych kandydatów, kleryków, a także liczba wyświęconych księży. Zamykane są seminaria, a klerycy przenoszą się do większych ośrodków. W naszej diecezji w ostatnich latach liczba powołań i święceń wahała się od 4 do 10. Obecnie w seminarium w Łomży kształci się 25 kleryków, z czego 5 stanowią nowo powołani. Jest to wzrost względem poprzedniego roku, gdy to 3 kleryków zaczęło naukę w seminarium, jednak nie zmienia to ogólnego trendu. 10-15 lat temu liczba kleryków wynosiła około 70, co stanowi niemal 300% procent obecnego stanu osobowego.
W ostatnim roku w naszej parafii zostało wyświęconych tylko 4 księży, a w ciągu najbliższych 2 lat księżmi zostanie jeszcze 9.
W związku ze spadkiem ilości powołań organizuje się teraz rekolekcje powołaniowe, które mają pomóc odkryć młodym ludziom drogę w służbie Bogu.
W naszym seminarium w najbliższym czasie odbędą się takie rekolekcje pod nazwą „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Poprowadzi je ksiądz Wojciech Chudzik. Odbędą się one w dniach od 30.01 do 02.02.2025.
Zgłoszenia do udziału w rekolekcjach można składać pod numerem telefonu: 508 719 064, emailowo: rozeznanie@diecezja.lomza.pl lub u duszpasterzy w parafii.