Reklama

Rotmistrzu, dzięki za wolność! Pierwszy marsz pamięci płk. Pileckiego. [VIDEO]

14/05/2014 05:43

Około170 osób przeszło ulicami Łomży w 113. rocznicę urodzin rot. Witolda Pileckiego. Marsz pamięci żołnierza Wojska Polskiego, którego imieniem niedawno została nazwana jedna z miejskich ulic, odbył się po raz pierwszy.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w łomżyńskiej katedrze, sprawowana w intencji rotmistrza Pileckiego i Ojczyzny.

- To bardzo ważne- żeby pamiętać o bohaterach narodowych. Oni walczyli za naszą Ojczyznę, my jesteśmy teraz kontynuatorami ich pamięci- mówi Sebastian Górski z Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej.

Uczestnicy marszu chcieli pamiętać nie tylko o rocznicy urodzin rotmistrza, przypadającej właśnie 13. maja, ale i o jego czynach- Pilecki był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Przebywając w obozie, stworzył pierwsze na świecie raporty o Holokauście.

Reklama

- Dzięki za wolność, rotmistrzu, dzięki za wolność!- skandowali maszerujący, idąc ul. Sadową, Dworną, Giełczyńską, Polową.

Pod pomnikiem Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski przy ul. Nowej postać Pileckiego, awansowanego w 2013 roku do stopnia pułkownika, przypomniał Karol Cuch.

Uroczystości zakończył pokaz filmu o rotmistrzu Pileckim, na który maszerujący zostali zaproszeni do auli Zespołu Szkół Katolickich.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości