Reklama

Ścieżek rowerowych nie doczekamy. Miasto zrezygnowało z EuroVelo.

27/03/2014 12:03

Projekt budowy kilkudziesięciu kilometrów ścieżek rowerowych przez Łomżę i najbliższą okolicę nie będzie realizowany. Miasto wycofało się z udziału w koncepcji, która miała przyciągnąć cyklistów z całej Europy. Podpadli polscy przedstawiciele działającej na całym kontynencie organizacji.

Jeszcze pół roku temu realizacja projektu wydawała się praktycznie pewna. W Łomży, w ramach europejskiego projektu EuroVelo miało powstać dziesięć kilometrów ścieżek, kolejne pięćdziesiąt kilometrów- w najbliższej okolicy: Zbójnej, Nowogrodzie i gminie Łomża.

- Wstępnie przedstawiciele wszystkich tych samorządów wyrazili chęć podpisania listów intencyjnych w tej sprawie- informował wówczas Łukasz Czech z Urzędu Miasta w Łomży.

Od tej pory łomżyńscy cykliści po cichu zaczęli już liczyć na długie eskapady na dwóch kółkach. I zapewne liczyliby nadal, gdyby tematu nie poruszył radny Zbigniew Prosiński. Pytając o przebieg realizacji projektu, radny niechcący natrafił na prawdziwą minę.

Reklama

Okazuje się bowiem, że żadnych ścieżek budowanych w ramach EuroVelo nie będzie.

- Miasto nie przystąpiło do inicjatywy w racji uzasadnionych obiekcji co do sumienności w procedowaniu przedsięwzięcia przez przedstawiciela tej organizacji na Polskę- poinformował wiceprezydent Łomży Beniamin Dobosz.

Te obiekcje to m. in. doświadczenia Łodzi, która za stworzenie koncepcji przebiegu ścieżek przez swój teren, koordynatorom projektu na Polskę zapłaciła blisko 40 tys. złotych. Wkrótce okazało się, że przedstawiony plan jest niespójny z trasami, jakie miały powstać wokół miasta, oderwany od planów tamtejszego urzędu marszałkowskiego, a ścieżki- jeśli zostałyby wybudowane- nie będą mieć prawa do używania identyfikacji wizualnej EuroVelo.

Reklama

Biegnące przez Łomżę kilometry ścieżek rowerowych miały pozwolić zaistnieć miastu na mapie turystycznej Europy. Istniejące już trasy EuroVelo są bowiem tak wytyczone, by na dwóch kółkach dotrzeć do najciekawszych zakątków kontynentu. Działalność polskich przedstawicieli projektu sprawiła, że Polskę (a przynajmniej naszą część kraju) ścieżki ominą.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości