Reklama

Śmieci w Łomży nie są najdroższe!

04/09/2019 21:52

- Wprowadzanie mieszkańców w błąd – tak łomżyński ratusz komentuje ostatnie doniesienia medialne, że w Łomży opłaty za śmieci są najdroższe w kraju. Jednocześnie dodaje, że wystąpi w tej sprawie o sprostowanie do redakcji rozpowszechniającej takie informacje. Jak się okazuje drożej jest w wielu polskich miastach m.in. Lublinie, Józefowie, czy Otwocku.

Jak tłumaczą urzędnicy konieczność zmiany stawek opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów wynika głównie z wzrostu kosztów zbierania i transportu odpadów, które po przeprowadzeniu ostatniego postępowania przetargowego w styczniu tego roku, okazały się o ok. 25% wyższe od tych z lat 2017 – 2018. Znacznie wzrosły również koszty zagospodarowania odpadów przez Zakład Gospodarowania Odpadami Sp. z o. o. w Czartorii – wzrost opłat za przyjęcie odpadów zmieszanych o 39%. Do wzrostu cen przyczyniły się zmiany w prawie. Do 2012 r. właściciele nieruchomości mogli zawierać umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów niezależnie. Obecnie to gmina wybiera w przetargu firmę, która na jej terenie odbiera odpady. - Zwiększone zostały opłaty środowiskowe oraz spalanie śmieci. Gminy, które nie przywożą śmieci do naszego RiP-oku w Czrtorii podwyższyły znacząco opłaty – dodaje prezes ZGO, Jan Perkowski

- Doprowadzili do tego też radni, odrzucając zaproponowany przez władze Miasta Łomża projekt uchwały, dotyczący metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia jej wysokości. W przypadku, gdyby została ona podjęta byłoby taniej, bowiem proponowane stawki były znacznie niższe, jednakże, aby by można było zapewnić mieszkańcom miasta sprawny i wystarczający poziom obsługi systemu gospodarki odpadami opłaty zostały podniesione dwuetapowo. Pierwszy etap od września do grudnia 2019 oraz drugi od stycznia 2020 – ma to rekompensować koszty działania systemu. Oznacza to, że od przyszłego roku cena za odbiór odpadów będzie niższa – przekazuje magistrat.

Reklama

Okazuje się, że utrzymanie opłat wnoszonych przez mieszkańców miasta na poziomie z 2017 spowodowałoby kilkumilionowy deficyt finansowy w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. - Brak wystarczających środków uniemożliwiłby zawarcie umowy na odbieranie i transport odpadów od mieszkańców Łomży z firmą Usługi Komunalne BŁYSK Marianna Marczyk, wyłonioną w nieograniczonym postępowaniu przetargowym, gdzie była to jedyna oferta jaka została złożona w przetargu. Dodatkowo, składowanie odpadów z roku na rok jest coraz bardziej kosztowne, bo jest ich coraz więcej – otrzymaliśmy w odpowiedzi z Ratusza.

- Proszę również zauważyć, że przyjęty model naliczania opłat od gospodarstwa domowego jest korzystny dla dużych rodzin, gdzie stawka nie rośnie wraz z ilością osób – nie ma znaczenia czy rodzina liczy 2 czy np. 10 osób. Podjęta w sierpniu uchwała daje również możliwość uzyskania zwolnienia z części opłaty dla mieszkańców, których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej i samotnie mieszkających. Zwolnienie takie wynosi 50% stawki. Może ono być udzielone na indywidualne wnioski, zawierające dane o dochodach gospodarstwa domowego – przekazuje biuro prasowe łomżyńskiego magistratu.

Reklama

Identyczny system naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (od gospodarstwa: jednoosobowego i wieloosobowego) obowiązuje np. w Lublinie, gdzie stawki opłat wynoszą:

Zbierane selektywne:

Gospodarstwo

Zabudowa wielorodzinna

Zabudowa  jednorodzinna

1-osobowe

21,00 zł (29/20)

45,00 zł (40/30)

2- i więcej osobowe

63,00 zł (38/30)

75,00 zł (60/51)

Zbierane nieselektywnie

Gospodarstwo

Zabudowa wielorodzinna

Zabudowa  jednorodzinna

1-osobowe

42,00 zł (konieczna segregacja)

90,00 zł (konieczna segregacja)

2- i więcej osobowe

Reklama

126,00 zł (63/60)

150,00 zł (103/100)

Wartości w tabeli: 21,00zł (29/20) odpowiadają: stawka Lublin (stawka Łomża do XII 2019/stawka Łomża od I 2020)

/opłaty Lublin wg Uchwała nr 18/II/2018 Rady Miasta Lublin z dnia 20 XII 2018 r./

Od stycznia 2020 w Łomży cena za odbiór odpadów będzie niższa.

Obecnie dla zabudowy wielorodzinnej stawka opłaty za gospodarstwo 1-osobowe jest wyższa niż w porównywanym Lublinie. Jednakże dla osób o niskich dochodach stawka ta zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Łomży nr 123/XIII/19 jest niższa i wynosi 14,5zł (a od stycznia 2020 - 10zł).

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości