Reklama

"Solidarni w Potrzebie" piszą do lokalnych włodarzy

29/04/2020 09:20

"Zarząd Stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE wyraża nadzieję, że jako włodarze powiatu łomżyńskiego oraz okolicznych miast i gmin, działając w imieniu swoich mieszkańców oraz w trosce o ich zdrowie i życie, dostrzeżecie pilną potrzebę podjęcia rozmów z Wojewodą Podlaskim i zarządem województwa podlaskiego, w sprawie przywrócenia dla swoich społeczności możliwości korzystania z kluczowych dla działalności łomżyńskiego szpitala oddziałów i laboratoriów" - czytamy w liście otwartym stowarzyszenia Soldarni w Potrzebie do władz Powiatu Łomżyńskiego oraz Burmistrzów i Wójtów samorządów gminnych.

Łomża, 29 kwiecień 2020 r.

List otwarty

do władz Powiatu Łomżyńskiego oraz Burmistrzów i Wójtów samorządów gminnych z terenu gmin: Łomża, Piątnica, Wizna, Miastkowo, Zbójna, Przytuły, Śniadowo, Jedwabne i Nowogród

W dniu 13 marca br. Wojewoda Podlaski decyzją NK-I.0522.32.2020.JP w uzgodnieniu z Ministerstwem Zdrowia, polecił Szpitalowi Wojewódzkiemu  im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (dalej: „Szpital”) w związku z pandemią koronawirusa, przekształcenie się z dniem 13 marca br. w jednoimienny szpital zakaźny 2020 roku do odwołania.

Reklama

Od chwili podjęcia decyzji blisko 50 000. społeczność z terenu gmin i miast powiatu łomżyńskiego z dnia na dzień straciła dostęp do świadczonych przez szpital świadczeń zdrowotnych, w tym odwołano wszystkie zabiegi planowe. Decyzja Wojewody Podlaskiego została podjęta arbitralnie z naruszeniem sygnowanego wcześniej przez Pana Wojewodę „Wojewódzkiego Planu Działania na Wypadek Wystąpienia Epidemii w Województwie Podlaskim na lata 2018-2020”, w którym wskazany został Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Żurawiej 14 w Białymstoku jako szpital, do którego w pierwszej kolejności będą kierowani pacjenci z podejrzeniem choroby zakaźnej szczególnie niebezpiecznej.

Decyzja NK-I.0522.32.2020.JP z 13 marca br. spowodowała i powodować będzie  w bliższej oraz dalszej przyszłości ludzkie tragedie związane z brakiem dostępności na miejscu do zabiegów ratujących życie i zdrowie, możliwości przyjmowania porodów, ratowania życia osobom z zawałami i udarami, świadczenia pomocy lekarskiej dzieciom, czy też świadczenia usług rehabilitacyjnych wśród mieszkańców zarządzanych przez Was wspólnot samorządowych.

Reklama

Ponadto decyzja ta może skutkować trwałym upadkiem i zdeprecjonowaniem rangi Szpitala Wojewódzkiego w Łomży (jedynego w województwie podlaskim Szpitala III stopnia), w zakresie jakości świadczonych przez niego usług medycznych i trwały odpływ kadry lekarskiej.

Przykład Mazowieckiego Szpitala im. dr. Józefa Psarskiego w pobliskiej Ostrołęce pokazuje jednak, że nawet w tragicznej dobie pandemii można bez burzenia całego systemu opieki szpitalnej dostosować działalność placówki do dzisiejszych realiów. Ostrołęcki szpital porównywalny wielkością i potencjałem świadczonych usług ze szpitalem w Łomży, na polecenie Wojewody Mazowieckiego udostępnił dla pacjentów zakażonych koronawirusem 220 łóżek szpitalnych oraz możliwość świadczenia niezbędnych dla ratowania ich zdrowia świadczeń lekarskich. Społeczność ostrołęcka ma za to do dzisiaj możliwość leczenia się w swoim szpitalu na oddziałach: Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Blok Operacyjny, Oddział Urologiczny, Oddział Chorób Płuc, Oddział Chorób Wewnętrznych, Oddział Kardiologiczny, Oddział Neurologiczny, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Oddział Psychiatryczny, Oddział Dziecięcy, Oddział Neonatologiczny, Szkoła rodzenia, Oddział Otolaryngologiczny, Ośrodek Onkologiczny, Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu, Oddział Kardiologii Interwencyjnej.

Reklama

Zarząd Stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE wyraża nadzieję, że jako włodarze powiatu łomżyńskiego oraz okolicznych miast i gmin, działając w imieniu swoich mieszkańców oraz w trosce o ich zdrowie i życie, dostrzeżecie pilną potrzebę podjęcia rozmów z Wojewodą Podlaskim i zarządem województwa podlaskiego, w sprawie przywrócenia dla swoich społeczności możliwości korzystania z kluczowych dla działalności łomżyńskiego szpitala oddziałów i laboratoriów. Potencjał oddziałów Szpitala Wojewódzkiego w Łomży powinien wzorem szpitala w Ostrołęce, być jak najszybciej dostępny dla potrzeb mieszkańców Łomży i okolicznych gmin.

Stowarzyszenie

Reklama

SOLIDARNI W POTRZEBIE

Wojciech Winko

Ewa Chludzińska

Alicja Moroz-Rutkowska

Danuta Waśko

Michał Korwek

Marcin Grodzki

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości