Premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje dotyczące kryzysu energetycznego na specjalnym spotkaniu z samorządowcami. Szef rządu oferuje m.in. specjalną taryfę na prąd i chce, aby samorządy zaangażowały się w sprzedaż węgla.
Obecny kryzys energetyczny wymaga szczególnej mobilizacji od administracji publicznej – nie tylko od rządu, ale także od prezydentów miast, burmistrzów, starostów i wójtów - mówił premier.
„Cała administracja publiczna odpowiada za to, aby ciepło, energia elektryczna i węgiel dotarły do mieszkańców, ponieważ wszyscy mamy swoją rolę do odegrania” – wyjaśnił szef rządu.
Specjalna taryfa na prąd dla samorządów
Jedną z propozycji jest specjalna taryfa dla samorządów, która zmniejszy planowane podwyżki za prąd.
„Po naszych zmianach i dopłatach, m.in. ze strony budżetu państwa, cena będzie niewiele wyższa niż była w drugim kwartale 2022 r.” – poinformował premier Mateusz Morawiecki. „Chodzi o to, żeby nie były to przyrosty 200%, 300%, 400% czy nawet 1000%, jakie były proponowane przez firmy energetyczne” – wyjaśnił.
Specjalna taryfa ma zostać wprowadzone również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Szczegóły poznamy wkrótce.
Dopłaty dla samorządów do sprzedaży węgla
Rząd chce, aby samorządy zaangażowały się w sprzedaż węgla dla swoich mieszkańców.
„Wspieramy samorządy i chcemy, żeby lokalne władze, dzięki naszemu wsparciu, również wzięły udział w wsparciu obywateli” – powiedział premier.
Rządowa propozycja przewiduje, że tona węgla dla mieszkańców nie będzie droższa niż 2 tys. zł - wyjaśnia KPRM. W przypadku wyższych cen tego surowca, rząd zapewni samorządom specjalne rekompensaty.
„Chodzi o to, aby wystarczyło na transport do miejsca, które samorząd wybierze na miejsce lokalnej dystrybucji” – wyjaśnił szef rządu.
Reklama
Miliardy dla samorządów w całym kraju
Jeszcze w tym roku, lokalne władze w całej Polsce mają otrzymać dodatkowo blisko 13,7 mld zł. Pierwsza transza środków trafi do samorządów do końca tego tygodnia. Będzie to 1/3 z kwoty 13,7 mld zł. Następne transze będą wypłacane w listopadzie i grudniu.
Kwota minimalnego dofinansowania to: 2,9 mln zł dla każdej gminy; 6,1 mln zł dla każdego powiatu; 32,7 mln zł dla każdego województwa.
"Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na zakup źródeł energii, ciepła oraz inwestycje, które poprawią efektywność energetyczną w regionie. W praktyce pozwoli to np. na obniżenie rachunków za prąd czy ciepło. Rządowe środki będzie można przeznaczyć również na wydatki bieżące. To szansa na kolejne inwestycje w regionie i lokalny rozwój" - informuje KPRM
Reklama
Źródło: KPRM / oprac. mylomza