Reklama

Środa Popielcowa. Dzień postu i modlitwy.

05/03/2014 06:23

Dziś Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres czterdziestodniowego postu przed świętami Wielkanocnymi. We wszystkich kościołach w Łomży możemy wziąć udział w nabożeństwach pokutnych. Przez cały dzień katolików obowiązuje zachowanie postu. Zgodnie z wolą papieża Franciszka, tegoroczna Środa Popielcowa ma być czasem modlitwy w intencji pokoju w Afryce i na całym świecie.

Katolicy zobowiązani są dzisiaj do zachowania postu jakościowego, czyli powstrzymania się od jedzenia mięsa. Ci zaś, którzy nie skończyli 60 roku życia, mogą zjeść tylko trzy razy dziennie: raz "do syta" i dwa razy coś lekkiego, dla zaspokojenia głodu.

Tradycyjnie związane z tym dniem posypanie głów popiołem to wyraz gotowości do rozpoczęcia czasu pokuty. Poprzedzający święta Wielkanocne czas Wielkiego Postu trwa czterdzieści dni.

Udział w nabożeństwach pokutnych możemy wziąć we wszystkich kościołach w Łomży. W większości z nich Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem odbywać będą się o tych samych porach, co w każdą niedzielę.

Reklama

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, tegoroczny Popielec ma być obchodzony jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Republice Środkowej Afryki oraz ustania prześladowań chrześcijan na świecie.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości