W Muzeum Diecezjalnym w Łomży odbyła się w piątek gala wręczenia nagród i stypendiów Starosty Łomżyńskiego. Była to okazja do podziękowania i docenienia osób, które wyróżniają się w różnych dziedzinach i przyczyniają się do rozwoju i promocji powiatu. Wśród nagrodzonych znaleźli się zarówno artyści, jak i utalentowani uczniowie, którzy osiągają sukcesy w nauce, sporcie i sztuce.
- Promocja powiatu (...) to wyławianie i pokazywanie młodych ludzi wybitnie uzdolnionych, pracowitych, tych, którzy osiągają szczególne wyniki w nauce, w różnego rodzaju konkursach, ale również pokazywanie ludzi już dorosłych, jako jednostek, ale również jako grup społecznych, którzy realizując swoje talenty, swoje pomysły, dbają o środowisko, w którym żyją i również budują ten potencjał, ten ogromny i jakże ważny potencjał powiatu łomżyńskiego - mówił na gali starosta łomżyński Lech Szabłowski.
W obszarze Nauki stypendium Starosty otrzymał Arkadiusz Rybiński ze Szkoły Podstawowej Drozdowie. Stypendia sportowe dostali Jakub Pawelczyk ze Szkoły Podstawowej Jarnutach, Kamila Lubak ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie i Amelia Dziarska ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodzie. W obszarze edukacji artystycznej stypendium otrzymała Kinga Kossakowska ze Szkoły Podstawowej w Rutkach.
Laureatem w kategorii Kultura została Agnieszka Żemek – Pawczyńska, instruktorka śpiewu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży, gdzie prowadzi Studio Wokalne ROK i ROK Junior. Jest wokalistką grupy Skiela Kapela i współautorką płyt dla dzieci z Grzegorzem Sekmistrzem.
- Kultura często wymaga poświęcenia czasu kosztem rodziny - mówiła ze łzami w oczach zaskoczona nagrodą artystka.
W kategorii inicjatywa społeczno-gospodarcza uhonorowano istniejącą od ponad 40 lat Kapelę Kurpiowską Gminy Łomża, którą tworzą: Janina Nasiadko – śpiew, Sylwester Bednarczyk – trąbka, Ryszard Motulewicz – maryna i Jerzy Sęk – akordeon.
W kategorii Sport nagrodzono Uczniowski Klub Sportowy 4 Łomża. Klub zrzesza 98 zawodniczek, w tym aż 19 mieszka na terenie powiatu łomżyńskiego. W 2022 roku dziewczyny zdobyły awans do półfinału mistrzostw Polski w kategorii U-15K oraz awans do półfinału mistrzostw Polski w kategorii U-13K.oraz mistrzostwo województwa podlaskiego w kategorii U-13K, wicemistrzostwo województwa mazowieckiego w kategorii U-15K i U13K, trzecie miejsce w lidze mazowieckiej w kategorii U-12K.
- Wybierając laureatów w tych trzech kategoriach kultura, sport, inicjatywa społeczno gospodarcza, kierowaliśmy się nie tylko walorami estetycznymi i artystycznymi, ale też wymiarem tej działalności, którą te osoby, te zespoły w naszym lokalnym społeczeństwie organizują, dają nam przyjemność odbierania - uzasadniała wicestarosta Maria Dziekońska, przewodnicząca kapituły konkursu.
Reklama