Straż miejska chce mieć takie same przywileje, jakie przysługują policjantom i innym służbom mundurowym. Chodzi o wcześniejsze emerytury. Rada Komendantów Miejskich i Gminnych RP (KRKMiG) przygotowała projekt skargi do Trybunału Konstytucyjnego.
W ostatnich miesiącach co raz docierały informacje, o likwidacji straży miejskiej w kolejnych miejscowościach. W niektórych odbyło się to po lokalnych referendach, w innych władze same uznały, że obecne funkcjonowanie straży za daleko odbiegło od pierwotnych założeń. Ostatnio posłowie odebrali strażom możliwość korzystania z fotoradarów, co najprawdopodobniej spowoduje likwidację kolejnych z nich. Tym razem z powodów finansowych, bo nie ma co ukrywać, że w utrzymanie straży miejskiej kosztuje, a bez dochodów z fotoradarów, koszty te samorządy będą musiały z innych źródeł.
Teraz strażnicy miejscy dokładają chyba kolejny argument swoim przeciwnikom. Jak podał Dziennik Gazeta Prawna, Krajowa Rada Komendantów Miejskich i Gminnych RP (KRKMiG) przygotowała projekt skargi do Trybunału Konstytucyjnego, w którym zamierza wykazać niezgodność zasad przechodzenia strażników na emerytury z konstytucją. Innymi słowy, straż domaga się podobnych przywilejów, jakie mają policjanci i inne służby mundurowe.
Jednym z powodów, dla których strażnicy zdecydowali się powalczyć o dodatkowe uprawnienia, jest niedawny sukces przedstawicieli Służby Celnej w podobnej sprawie. W marcu na ich wniosek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że celnicy powinni mieć taką samą emeryturę jak policjanci lub pogranicznicy. To orzeczenie chcą wykorzystać w swojej sprawie strażnicy miejscy. Czy to przypadkiem nie jest podcinanie gałęzi, na której siedzą?