Zbiórką Pocztów Sztandarowych na Placu Papieża Jana Pawła II i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty rozpoczęły się łomżyńskie obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Po Mszy świętej odprawionej w Katedrze Łomżyńskiej, na Starym Rynku miało miejsce nadanie imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej Jednostce Strzeleckiej oraz złożenie Przyrzeczenia Strzeleckiego.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski, a także Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych. List od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego odczytała Dyrektor Generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Wojewódko.
Po przemówieniach odbyła się uroczystość nadania imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej Jednostce Strzeleckiej oraz złożenie Przyrzeczenia Strzeleckiego na sztandar Narodowych Sił Zbrojnych.
- Pierwszym naszym zadaniem jest nauczanie młodzieży oraz wychowanie ich na świadomych obywateli naszej ojczyzny. Podstawą funkcjonowania w społeczeństwie obok wiedzy i umiejętności przekazywanych w trakcie szkolenia są: kultura języka, właściwe zachowanie, przede wszystkim szacunek dla tradycji i historii oraz w razie konieczności bycie w gotowości do stania na straży bezpieczeństwa naszej małej ojczyzny Łomży - mówił dowódca Jednostki Strzeleckiej 1012 w Łomży chorąży Adam Perkowski.
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja na Starym Rynku uświetnił koncert w wykonaniu Łomżyńskiej Orkiestry Dętej z udziałem łomżyńskich mażoretek.