Reklama

Studenci nie zawiedli. Dawców przybyło. [FOTO]

10/04/2014 12:00

Ponad pięćdziesiąt osób gotowych podzielić się własnym szpikiem z tymi, którzy zachorowali na białaczkę, przybyło dziś dzięki akcji zorganizowanej w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. To młodzi ludzie- studenci i licealiści.

Kilkugodzinna akcja w PWSIiP okazała się sporym sukcesem. Do prowadzonego przez fundację DKMS rejestru dawców zapisano ponad pięćdziesiąt nowych osób.

- To głównie nasi koledzy i koleżanki ze studiów, ale też uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy dziś skorzystali z prowadzonego w uczelni dnia otwartego- opowiadają studenci PWSIiP.

W uczelni rejestracja dawców przebiegała sprawnie- wystarczyło wypełnić odpowiednie formularze i pobrać specjalnym patyczkiem wymaz z ust, wraz z fragmentami błony śluzowej. Tak przygotowane preparaty trafią do laboratorium, gdzie każdy zostanie zbadany i oznaczony genetycznie. Ich dawcy w bazie DKMS będą figurować do 60. roku życia.

Reklama

Szanse na to, że którakolwiek z zarejestrowanych osób naprawdę zostanie dawcą szpiku, nie są wysokie. W ocenie specjalistów odnalezienie "bliźniaka genetycznego" to szansa jedna na milion. Dlatego fundacja DKMS dąży do powiększenia rejestru dawców- wtedy prawdopodobieństwo skojarzenia biorcy i dawcy rośnie.

Akcja "Zostań dawcą. Otwórz usta. Pobierz wymaz." zorganizowana została w ponad stu uczelniach w całym kraju.

W Łomży potencjalni dawcy będą mogli rejestrować się jeszcze w najbliższą niedzielę, 12. kwietnia w Galerii Veneda. Rejestracja będzie odbywała się od godz. 12.00 do 18.00.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości