Miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej obyły się w czwartek (10.10) w Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich przy Szkole Podstawowej nr 9 w Łomży. Wydarzenie było okazją do podsumowania minionego oraz rozmów o wyzwaniach trwającego roku szkolnego, jak również docenienia trudu i wysiłku wkładanego w edukację dzieci. Trzydziestu czterech pracowników łomżyńskiej oświaty odebrało okolicznościowe nagrody przyznane przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego.
W swoim przemówieniu do pracowników oświaty prezydent podkreślał, że edukacja młodego pokolenia wszystkim w szczególny sposób leży na sercu, gdyż dobrze wykształcona i wychowana młodzież stanowi o wartości lokalnej społeczności oraz naszej ojczyzny.
- Wszyscy marzymy o szkole bezpiecznej, spokojnej, dofinansowanej, bo taka szkoła potrzebna jest naszym uczniom, rodzicom i nauczycielom. Do tego jako władze miasta dążymy, podejmując działania mające na celu poprawę bazy oświatowej poprzez różnego rodzaju remonty placówek, dając możliwość rozwoju nauczycielom, czy wreszcie starając się regulować płace – mówił Mariusz Chrzanowski zauważając, że życzliwość i poważanie to dla nauczyciela bardzo wiele, ale w życiu niezbędne jest także zabezpieczenie materialne.
Reklama
Nie ukrywał, że sytuacja finansowa w oświacie może nie jest najlepsza, a otrzymywana subwencja oświatowa nie pokrywach w całości potrzebnych na nią wydatków. Podobnie jak rządowa regulacja płac, którą w części będzie musiał pokryć samorząd. Przypomniał, że na ostatniej sesji radni przesunęli środki na podwyżki dla pracowników administracji i obsługi szkół oraz pomoce przedszkolne, czyli grupy, której nie obejmą rządowe podwyżki.
- Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składam Państwu najserdeczniejsze podziękowania za pracę, wyrozumiałość, trud włożony w wychowanie młodego pokolenia oraz sumienność i oddanie, z jakim realizujecie powierzone obowiązki. Proszę również, by robiąc to co Państwo umieją najlepiej, nie zapominali o tym, że nauczyciel to też człowiek. Bo uczniowie kochają nauczycieli nie tylko za to, czego ich nauczyli, ale przede wszystkim za to, jakimi byli ludźmi. W tym wyjątkowym dniu życzę Państwu również zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy. Niech każdy dzień będzie wypełniony radością, spokojem, sukcesami zawodowymi oraz wyrazami wdzięczności uczniów za wsparcie i pomoc w kształtowaniu ich osobowości i lepszym zrozumieniu świata – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.
Wyrazy uznania, wdzięczności i najserdeczniejsze życzenia pracownikom oświaty przekazała również poseł Bernadeta Krynicka.
– Dziękuję wszystkim, którzy troszczą się o to, aby warunki nauki były jak najlepsze, a polska szkoła była dobrą szkołą, otwartą na uczniów, nauczycieli i rodziców. Dobra szkoła, która uczy, wychowuje i kształtuje postawy humanistyczne, patriotyczne i obywatelskie jest podstawą naszej przyszłości – mówiła poseł Bernadeta Krynicka.
Życzenia nauczycielom złożył także poseł Lech Kołakowski.
- Dziękuję nauczycielom za profesjonalizm, wkład wielkiej pracy, anielską cierpliwość, ale też to, że szczególnie w młodszych klasach panie nauczycielki są często matkami dla tych najmłodszych – mówił poseł Lech Kołakowski podkreślając, że polska i łomżyńska szkoła jest bardzo dobrą szkołą. Podziękował również prezydentowi i radnym za dodatkowe wsparcie, jakiego udzielają łomżyńskiej oświacie w wynagrodzeniach oraz bazie lokalowej.
Reklama
Okolicznościowe gratulacje i życzenia złożyli również Ewa Chludzińska, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży oraz Witold Gronostajski, dyrektor delegatury w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
Uroczystość uświetniła część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży.
Nauczyciele, którzy otrzymali nagrody prezydenta Łomży z okazji Dnia Edukacji Narodowej: