Uczniowie szóstych klas szkół podstawowych rozwiązują dziś test sprawdzający, czego nauczyli się przez wszystkie lata nauki w szkole podstawowej. W Łomży do egzaminu przystępuje ponad pięciuset uczniów z siedmiu szkół.
Test ma za zadanie sprawdzić najważniejsze umiejętności: czytanie ze zrozumieniem, czytanie, pisanie, rozumowanie, wykorzystanie posiadanych informacji w praktyce- przy zadaniach "wziętych z życia".
Egzaminu nie można nie zdać- liczba zdobytych punktów nie wpływa na promocję do gimnazjum. Każdy uczeń szóstej klasy musi jednak test napisać. To warunek ukończenia szkoły podstawowej.
W Łomży do egzaminu szóstoklasistów przystępuje 562 uczniów z siedmiu szkół podstawowych. W całym województwie test zdaje ponad 10,7 tys. osób. Uczniowie młodszych klas podstawówek mają dzień wolny od nauki.